Narzędzia skrawające służą do obróbki różnych materiałów. Zasada ich działania opiera się na skrawaniu kawałków materiału, w wyniku czego powstają wióry. Narzędzia te umożliwiają obrobienie materiału do pożądanego kształtu. Czym dokładnie są? Odpowiedź znaleźć można poniżej.
Narzędzia skrawiające – czym są?
Narzędzia skrawające jest to rodzaj narzędzi, które służą do skrawania, czyli zdejmowania z określonego materiału jego fragmentów, które zwane są wiórami. Proces ten polega na doprowadzeniu obrabianego materiału do pożądanego kształtu. Ze względu na swój charakter proces ten nazywany jest często obróbką ubytkową, ponieważ ilość materiału zmniejsza się, a konsekwencją tego jest nadanie mu odpowiedniego kształtu.
Narzędzia skrawające możemy podzielić ze względu na kilka różnych kryteriów. Najpopularniejszym jest podział ze względu na sposób obróbki. Wyróżnić możemy tutaj np. noże, frezy lub przeciągacze. Innym podziałem jest ten ze względu na rodzaj obróbki. Może być to obróbka zgrubna, do której służą specjalne zdzieraki lub wykańczającą, w przypadku której użyjemy narzędzi zwanych wykańczakami.
Jak zbudowane są narzędzia skrawające?
Narzędzia skrawające składają się z trzech części: roboczej, prowadzącej i chwytowej. Część robocza to innymi słowa ostrza odpowiedzialne za proces skrawania. Posiadają one krawędź skrawającą (która bezpośrednio opowiada za skrawanie), powierzchnię natarcia (po której spływa wiór), a także powierzchnię przyłożenia (jest to powierzchnia stykająca się z powierzchnią ukształtowaną na przedmiocie obrabianym i z pomocniczą powierzchnią przyłożenia).
Drugą składową narzędzia skrawającego jest część prowadząca. Może mieć ona charakter przedni, wprowadzający lub tylny. Odpowiada ona za wyprowadzenie części roboczej ze strefy obróbki. Ostatnią częścią narzędzi skrawających jest część chwytowa, która umożliwia połączenie narzędzia z napędem. Osoby zainteresowane nabyciem narzędzi do obróbki drewna zachęcamy do sprawdzenia w Google frazy materiały ścierne do drewna.