O walutach internetowych, tzw. kryptowalutach, zrobiło się głośno kilka ładnych lat temu, gdy na scenę wkroczył bitcoin, najsłynniejsza i najbardziej wartościowa do dziś waluta sieciowa. Jego wartość drastycznie wzrosła i to zaowocowało nowymi, kolejnymi projektami tego typu. W 2017 roku powstała kolejna tak znacząca, druga po bitcoinie – ethereum.
Czym jest ethereum?
Ethereum to kryptowaluta o skrócie ISO ETH, ale także platforma typu open source oparta na zdecentralizowanej bazie danych, tzw. blockchainie, która chroni przed nieautoryzowaną interwencją z zewnątrz i wewnątrz. Autorem platformy i kryptowaluty ethereum jest Vitalik Buterin, który po raz pierwszy wprowadził tę koncepcję pod koniec 2013 roku wraz z Gavinem Woodem, który sformalizował ją na początku następnego roku. Sieć z nią związana została uruchomiona 30 lipca 2015 w trybie frontier jako publiczny test beta. Koncepcja ta to kryptowaluta nowej generacji, czasami nazywana „bitcoinem 2.0”.
Rozwój ethereum w historii istnienia
Rok po uruchomieniu cena kryptowaluty wzrosła do 20 dolarów, ale w ciągu dnia nastąpił duży spadek. Było to związane z systemem kryptowalut DAO. Został on założony w maju 2016 roku i był zasadniczo całkowicie przejrzystym i elastycznym zdecentralizowanym funduszem typu venture capital, którego celem było finansowanie wszystkich przyszłych zdecentralizowanych aplikacji. Między majem a czerwcem wartość DAO wzrosła do ponad 150 mln dolarów w ethereum, czyli do 14% emitowanych w tym czasie jednostek tej kryptowaluty. System został zbudowany na koncepcji łańcucha bloków, a jego tokeny mogły być uzyskane przez każdego w zamian za ethereum. Tak narodziła się wartość drugiej najważniejszej kryptowaluty.
Znaczenie ethereum we współczesnym rynku walutowym
Pod względem kapitalizacji ethereum jest obecnie drugą co do wielkości kryptowalutą. Kapitalizacja rynkowa ETH w dniu 2018 roku wyniosła 49 788 840 777 dolarów, czyli po 497,15 za jedno ethereum. W tym samym czasie kapitalizacja rynkowa bitcoina wynosiła 110 752 419 254 dolarów. W marcu 2017 roku różne start-upy blockchainowe, grupy badawcze i firmy z listy Fortune 500 ogłosiły utworzenie Enterprise Ethereum Alliance. Do maja organizacja liczyła 116 członków, w tym ConsenSys, Microsoft, Intel, ING i inne. Dzięki temu zagwarantowano możliwości rozwoju ethereum w przyszłości i zaczęto kontrolować, w pewnym zakresie, jego popyt i podaż. Dziś to wciąż rozwijający się produkt typu open source, który jeszcze wiele może namieszać w świecie biznesu.