Drenaż rozsączający to bardzo tani sposób na przydomowe oczyszczanie ścieków. Ze względu na niską cenę, łatwość montażu i prostotę eksploatacji takie rozwiązanie jest obecnie niezwykle popularne w całej Europie. Do jego zamontowania konieczne okazuje się jednak zachowanie odpowiednich warunków wodno-gruntowych, dlatego też nie jest to system uniwersalny. Jakie korzyści wynikają z systemu drenażowego i czy warto się na niego zdecydować?
Warunki do wykonania drenażu rozsączającego
Oczyszczalnia ścieków z drenażem rozsączającym nie sprawdzi się na gruntach o słabej przepuszczalności i cechujących się wysokim poziomem wód gruntowych. Najlepszą efektywność tego rodzaju instalacji gwarantują tereny piaszczyste. W przypadku korzystania z takiego systemu poziom wód użytkowych musi znajdować się 1,5 m poniżej urządzenia. Warto pamiętać również o odpowiedniej lokalizacji drenażu. Odległość pomiędzy rurami rozsączającymi a studnią z wodą pitną powinna wynosić nie mniej niż 70 metrów. Ma to na celu zniwelowanie ryzyka zanieczyszczenia wody pitnej ściekami z oczyszczalni, które trafiają do gruntu. Zastanawiając się nad wyborem systemu oczyszczania ścieków najlepiej skorzystać z doradztwa profesjonalistów, np. z EKO-BIO. Doświadczenie pracowników pozwoli na dopasowanie typu i rozmiaru oczyszczalni do potrzeb konkretnego budynku.
Zalety drenażu rozsączającego
Z instalacji oczyszczalni ścieków z drenażem rozsączającym wynika wiele korzyści dla mieszkańców budynku. Jest to lepsza alternatywa dla standardowego szamba, bo nie wymaga opróżniania. Taki system okazuje się też dość prosty w budowie, dzięki czemu można go zamontować samodzielnie. Na dodatek nie stwarza żadnych problemów podczas używania, a oczyszczone z udziałem tlenu ścieki mogą być bezpiecznie odprowadzane go gruntu. Do najważniejszych zalet takiego rozwiązania zalicza się również:
- niską cenę całej instalacji,
- nieskomplikowaną konstrukcję, która ułatwia użytkowanie,
- koszty eksploatacyjne na niewielkim poziomie,
- brak konieczności montażu odbiornika ścieków oczyszczonych.
Do poprawnego działania drenażu rozsączającego konieczne jest kontrolowanie stanu studzienki rozdzielczej średnio raz na kwartał. W razie potrzeby należy usunąć z niej nagromadzone osady, co nie wymaga wiele pracy.