Oczekiwanie na zapłodnienie jest bardzo trudne i dla wielu par kończy się problemami. Światowe badania donoszą, że coraz więcej pań ma problem z zajściem w ciążę, przy czym nie jest to problem tylko kobiet, bo w wielu przypadkach stroną „nieaktywną” jest mężczyzna. Są jednak takie sytuacje, w których czekasz i nie możesz mieć pewności, że to już, choć znaki na to wskazują. No właśnie, jakie znaki?
Brak miesiączki to podstawa
Oczywiście gdy ktoś spyta Cię, skąd możesz dowiedzieć się, że jesteś w ciąży, odpowiesz, że dzięki temu, że nie miałaś miesiączki. Regularne krwawienie przy ciąży rzeczywiście zanika i najczęściej dzieje się tak już w pierwszym miesiącu po zapłodnieniu. Ale nie zawsze. Czasami zdarza się, że plamy krwi będą pojawiały się aż do 4 miesiąca. Co więcej w momencie zagnieżdżenia się jajeczka w macicy także może dojść do delikatnego krwawienia, co niektóre z pań mogą wziąć za pojawienie się miesiączki. Dlatego choć jej brak jest zasadniczo bardzo ważnym powodem do domyślania się, że jest się w ciąży, samo w sobie nie musi to jeszcze o niczym świadczyć.
Bóle brzucha, mdłości, nudności
Innymi objawami, które mogą świadczyć o tym, że jednak doszło do zapłodnienia, są bóle brzucha. Oczywiście w przypadku pojawienia się miesiączki także występują i są o wiele mocniejsze, jednak tutaj mowa bardziej o bólu żołądka i towarzyszących temu nudnościach. Mdłości, wymioty – zwłaszcza wcześnie rano oraz w godzinach wieczornych – to doskonały przykład wczesnej reakcji na progesteron, który w ciele kobiety zaczyna się mnożyć zaraz po zapłodnieniu. Gdy osiągnie granicę, która dla danej pani jest „zapalną”, reakcja organizmu jest natychmiastowa. Dlatego po problemach gastrycznych można wnioskować, że mogło dojść do zapłodnienia.
Gorączka, bóle mięśniowe, grypa
Można jednak ciążę pomylić z chorobą i na odwrót. W wielu przypadkach pierwsze tygodnie po zapłodnieniu wiążą się z bólami mięśni i stawów. To podobne odczucie, jakie ma się w grypie, więc wiele kobiet to ignoruje. Tym bardziej, gdy towarzyszy temu delikatny stan podgorączkowy, czyli temperatura, z którą kobiety mają do czynienia dość często. Oznacza to, że objawy jednego i drugiego, więc grypy i ciąży, w pierwszych tygodniach tej drugiej są bardzo podobne i można je pomylić. Ale gdy do tego doszedłby brak miesiączki oraz nudności lub mdłości poranne, wówczas mogłabyś podejrzewać, że właśnie w Twoim organizmie zaczyna rozwijać się nowe życie.