Jedną z podstawowych potrzeb człowieka jest zapewnienie sobie godziwych warunków bytowych. Mieści się w tym również komfort termiczny, jaki w okresie jesienno-zimowym osiąga się poprzez zastosowanie rozmaitych technologii. Ogrzewanie miejskie, bardzo popularne teraz pompy ciepła, ogrzewanie gazowe, urządzenia elektryczne czy tradycyjne kotły. Klasyfikacja tych ostatnich obejmuje kilka typów, również odmiany bez podajnika – czy są one wystarczające funkcjonalne?
Rola podajnika w funkcjonowaniu kotła grzewczego
Kotły grzewcze występują w wersji z podajnikiem lub bez. Te pierwsze przyczyniają się do zwiększenia poziomu wygody obsługi urządzenia, bez ingerencji użytkownika dawkując niezbędną ilość paliwa. Niewątpliwie automatyzm ten ułatwia korzystanie z aparatury, nie wymagając ciągłego nadzoru ze strony człowieka. Wśród wad kotłów z podajnikiem wymienia się jednak ich cenę – są bowiem droższe znacznie niż kotły bez podajnika, a dodatkowo generują większy pobór energii. Finalnie więc koszt użytkowania jest wyższy.
Wariant bez podajnika wiąże się natomiast z mniejszymi nakładami finansowymi, ale niższa cena przekłada się na mniejszy komfort obsługi. Paliwo dozować trzeba bowiem ręcznie i monitorować, czy paliwa kotłowi nie brakuje. Za to nie istnieje ryzyko, że podajnik ulegnie awarii, co w przypadku kotłów z podajnikiem jest możliwe.
Kocioł bez podajnika na drewno
Kotły zasypowe, choć potrzebują uwagi i systematycznego załadunku, są rozwiązaniem praktycznym. Sprawdzą się w gospodarstwach dysponujących skromniejszym budżetem i wśród użytkowników posiadających możliwości czasowe, by nadzorować mechanizm. Do kotłów zasypowych przeważnie stosuje się szczapy drewna, które jest surowcem stosunkowo prosto osiągalnym.
Z kolei urządzenia zautomatyzowane przystosowane są do innych rodzajów paliwa: pelletu, ekogroszku, miału węglowego. Pellet przybiera formę granulatu niewielkich rozmiarów, jest bardzo wydajny, lecz spełniać musi pewne rygorystyczne normy. Jakie kotły na pellet sklep internetowy może zaoferować? Najlepsze będą te 5-tej klasy, wytwarzające mniejszą ilość zanieczyszczeń.