Być może brzmi to dość niedorzecznie lub niepoważnie, ale według wniosków, które można wyciągnąć z badań prowadzonych w Danii, komentatorzy piłkarscy o wiele chętniej i częściej kierują swoje słowa pochwały do graczy o jasnej karnacji skóry. Z czego to wynika, czy naprawdę tak jest i jak temu zaradzić, jeśli występuje?
Czarnoskórzy czy biali – którzy grają lepiej?
Wiedza, którą czerpiemy w tym zakresie pochodzi badań przeprowadzonych przez duńską firmę RunRepeat. Działała ona we współpracy ze Stowarzyszeniem Piłkarzy Profesjonalnych (PFA), by wskazać, czy zachowania komentatorów i dziennikarzy piłkarskich mogą przełożyć się na zachowanie kibiców i wciąż obecny w futbolu rasizm. Wyniki są dość ciekawe, choć zdecydowanie trzeba być daleko od nazywania komentatorów rasistami.
Trzeba jednak zastanowić się, czy fakt, że rzeczywiście chwalą oni częściej osoby o jasnej karnacji skóry, wynika z tego, że podświadomie uważają to za lepsze lub rzeczywiście tacy grają na co dzień lepiej. Wpisuje się to w znaną od dawna kwestię doceniania czarnoskórych piłkarzy przez władze futbolowe. Do tej pory tylko jeden piłkarz z Afryki oraz kilku czarnoskórych zawodników otrzymało Złotą Piłkę. Pierwszym z nich był George Weah już w latach dziewięćdziesiątych.
Jak dokonano analizy działań komentatorów piłkarskich
Aby dojść do podobnych wniosków, trzeba było tytanicznej pracy i analizy językowej wielu setek meczów. Ostatecznie wyniki oparto tylko na części z zakładanych, bo na 80 meczach z sezonu 2019/2020. Przeanalizowano tylko wypowiedzi komentatorów anglojęzycznych, dokładnie 2073 komentarze. W raporcie czytamy o 643 piłkarzach różnych ras i odcieni skóry.
I tu dochodzimy do sedna. Opracowanie mówi nam, że około 62% pochwał kierowanych w stronę zawodników to pochwały dla osób z jasną karnacją. Nieco więcej, bo 63,33% słów krytycznych skierowano do czarnoskórych. W ten sposób uznano, słowami jednego z włodarz PFA, Jasona Lee, że to badanie wskazuje uprzedzenie w sposobie opisywania atrybutów piłkarzy ze względu na swój kolor skóry.
Wnioski, które każdego przytłoczą
Pomijając zasadność wysnucia akurat takiego wniosku, wychodzi na to, że osoby wpływowe, które kształtują w jakimś sensie odbiór piłki nożnej wśród kibiców, wpływają podświadomie lub świadomie na sposób przekazu, a zatem na to, że zawodnicy czarnoskórzy są gorzej prezentowani. W ten sposób pogłębia się różnice w futbolu i może być to przyczynkiem do istnienia rasizmu w świecie piłki nożnej. Mimo wszystko warto na to zwracać uwagę, nawet jeśli takie badanie jest zdecydowanie niepełne.