Do żółtego kontenera wrzucamy plastik i metale, do zielonego – szkło, do niebieskiego – papier. A co do pojemnika brązowego? Część z nas zna odpowiedź, bo już wie, co to selektywna zbiórka bioodpadów. Część dopiero oswaja się z nowym sposobem segregacji śmieci lub czeka na jego wprowadzenie. Na pewno więc nie zaszkodzi przypomnieć, do czego służą brązowy zasobnik na odpady BIO oraz najnowsze kompostowalne worki marki Paclan.
Temat segregacji śmieci co raz to wraca do nas jak bumerang
Na pozór wszystko jest jasne i wiadome – jak sortować i po co. Jednak gdy zagłębiamy się w szczegóły, okazuje się, że czasem brakuje nam podstawowych informacji. Dlatego ciągle warto przypominać, jak dobrze i skutecznie segregować to, co wyrzucamy. Selektywna zbiórka odpadów jest ważna. I nie chodzi w niej tylko o spełnienie krajowych i unijnych przepisów, ale o coś więcej – o ochronę środowiska i nas samych.
Z roku na rok produkujemy więcej śmieci. Potwierdzają to dane przedstawiane okresowo przez GUS, a także nasze szybko zapełniające się kosze. Na szczęście rośnie również ilość odpadów zebranych selektywnie. Dotyczy to między innymi bioodpadów, które – jeśli mamy już taką możliwość – powinniśmy wyrzucać do specjalnych, brązowych pojemników, a nie do kontenerów na odpady zmieszane, pamiętając przy tym, aby takie śmieci wrzucać tylko we workach kompostowalnych albo po prostu luzem – mówi Marta Krokowicz, Marketing Manager marki Paclan.
W Polsce segregowanie śmieci i ich selektywne zbieranie już niedługo będzie obowiązkowe
Co więcej, zgodnie z przepisami do połowy 2021 roku we wszystkich gminach musi zostać wprowadzona segregacja odpadów na 5 frakcji: papier, szkło, metale i tworzywa sztuczne oraz odpady ulegające biodegradacji. Oznacza to, że poza dobrze znanymi już kontenerami żółtymi (tworzywa sztuczne i metale), niebieskimi (papier), zielonymi (szkło) i czarnymi (zmieszane) przed domami i w altankach śmietnikowych z czasem pojawią się także kosze brązowe na bioodpady. W wielu gminach i miastach takie pojemniki już funkcjonują, w niektórych – jak na przykład we Wrocławiu – dopiero są wprowadzane. Czemu służą i co powinno do nich trafiać?
Brązowy pojemnik BIO – po co i na co?
Oddzielanie odpadów biodegradowalnych od innych śmieci w praktyce nie tylko „odchudza” czarne kontenery, ale przede wszystkim umożliwia recykling odpadów bio. Z organicznych resztek można wyprodukować dobrej jakości kompost oraz energię elektryczną i cieplną. Jednak aby tak się stało, nie mogą do brązowych pojemników trafiać artykuły i przedmioty, które nie nadają się do kompostowania.
Co wrzucamy do brązowego kontenera z napisem BIO? Tu powinny trafiać tylko i wyłącznie odpadki organiczne: obierki i pozostałości po warzywach i owocach, fusy po herbacie i kawie, odpadki kuchenne, resztki jedzenia, ale tylko pochodzenia roślinnego, skorupki jajek, kwiaty cięte i doniczkowe, pieczywo, produkty zbożowe, trawa i liście, a także rozdrobnione gałęzie.
Co nigdy nie powinno znaleźć się w brązowym pojemniku? Nie wrzucamy tutaj: mięsa, kości, produktów pochodzenia zwierzęcego, odchodów zwierząt domowych, popiołu, ziemi, kamieni, gruzu budowlanego, a także innych nieorganicznych śmieci, w szczególności opakowań i worków plastikowych.
Jak wyrzucamy bioodpady? Mamy dwie możliwości: albo wyrzucamy je luzem, albo w specjalnych kompostowalnych workach. W pierwszym przypadku możemy gromadzić resztki w osobnym koszu lub zbierać je do plastikowego worka. Gdy odpadki wysypiemy do kontenera – kosz zabieramy do domu, a zabrudzony foliowy worek wrzucamy do pojemnika na odpady zmieszane. Drugi sposób to gromadzenie bioodpadów w specjalnych kompostowalnych workach, które można wraz z zawartością wrzucać do brązowych kontenerów. Nadają się do tego takie worki, jak kompostowalne papierowe worki do odpadów żywnościowych For Nature marki Paclan o pojemności 10 litrów czy wykonane z kwasu polimlekowego, 12-litrowe worki BIO For Nature marki Paclan. Jedne i drugie – poza tym, że są mocne i wytrzymałe – rozkładają się i umożliwiają zagospodarowanie zebranych odpadów.
Tylko kompostowalne
Marka Paclan zapewnia, że kompostowalne worki z linii For Nature w warunkach naturalnych, z udziałem tlenu ulegają degradacji co najmniej w 90% już w ciągu 6 miesięcy. Spełniają też normy biodegradowalności, a jasnozielone worki BIO posiadają dodatkowo certyfikat potwierdzający szybki rozkład – „Kompost OK”.
Zarówno papierowe worki do odpadów żywnościowych, jak i worki BIO idealnie nadają się do składowania resztek organicznych i mogą być wrzucane czy to do brązowych kontenerów, czy przydomowych kompostowników. Oferujemy je w ramach linii For Nature, składającej się z kilkunastu artykułów, z których każdy jest w jakiś sposób przyjazny naturze – podkreśla Marta Krokowicz.
Segregowanie śmieci to jedna z tych ważnych dla środowiska czynności, którą wykonywać może każdy. Róbmy to w sposób prawidłowy. Wrzucajmy śmieci do właściwych kontenerów, a odpady organiczne w odpowiednich workach. Zawsze i choćby tylko dlatego, że w przeciwnym razie wysiłek osób, które robią to właściwie, pójdzie na marne.