Obecnie sytuacja na rynku energetycznym spowodowana restrykcjami nałożonymi przez Unię Europejską na Rosję jest dość trudna. Wiele osób zastanawia się, czy w nadchodzącym sezonie będzie ich stać na to, aby ogrzać swój dom. Właściciele niektórych kotłów mogą liczyć na rządowe dopłaty, o ile stosowane przez nich źródło ciepła zostało wpisane do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Czym jest ten rejestr i co uwzględnia?
Czym jest Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków?
Wskutek zmian w ustawie o wspieraniu termomodernizacji i remontów, Główny Urząd Nadzoru Budowlanego 1 lipca 2021 uruchomił system, jakim jest Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków w skrócie CEEB. Jest to baza, w której znajdują się informacje na temat źródeł ogrzewania budynków w Polsce. Ma służyć między innymi do podjęcia przez odpowiednie organy działań ukierunkowanych na zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza.
Kto i jakie źródła ciepła powinien zgłosić do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków?
Wpis do CEEB powinien być wykonany przez właściciela nieruchomości. Musi on zgłosić wszystkie dostępne w budynku źródła ogrzewania. Wśród nich wymienia się:
- kominek lub kozę na paliwo stałe,
- piec kaflowy na paliwo stałe,
- kocioł na paliwo stałe z ręcznym podajnikiem (zasypowy),
- kocioł na paliwo stałe z automatycznym podajnikiem,
- piecokuchnię lub kuchnię węglową,
- miejską lub lokalną sieć ciepłowniczą, a także ciepło systemowe,
- kocioł lub bojler gazowy,
- kocioł olejowy.
Zgłosić należy również elektryczne źródła ciepła takie jak bojler lub ogrzewanie elektryczne oraz pompę ciepła.
Kiedy należy złożyć deklarację do CEEB?
Termin złożenia deklaracji do CEEB w przypadku źródeł ciepła uruchomionych przed 1 lipca 2021 minął 30 czerwca 2022. Właściciele obiektów, którzy nie dokonali w tym terminie wpisu, muszą liczyć się z konsekwencjami w postaci grzywny do 500 zł. Jeśli sprawa trafi do sądu, może ona wynieść nawet 5000 zł. Właściciele nowych budynków, a także osoby, które zdecydowały się na wymianę źródła ogrzewania, na przykład na kocioł oferowany przez Firmę Kotły Grzewcze Dragon mają 14 dni od momentu jego uruchomienia na to, aby złożyć właściwą deklarację. Można ją złożyć elektronicznie np. za pomocą profilu zaufanego albo tradycyjnie – dostarczając formularz do urzędu.