Bikepacking dosłownie oznacza pakowanie roweru i dla całej rzeszy rowerzystów łączy się z coraz bardziej popularną również w Polsce formą rekreacji. Różnorodne portale sprzeczają się w definiowaniu bikepackingu, co oznacza, że nie znajdziemy jednego sztywnego określenia tej prężnie rozwijającej się dziedziny turystyki.
Najbardziej przystępną definicją bikepackingu wydaje się być definicja Marii Kostacińskiej, która mówi, że bikepacking to „sztuka zapakowania na rower wystarczająco mało, żeby móc wygodnie spędzić komfortowo w terenie minimum jedną noc”.
Wybierając się na dłuższą rowerową wyprawę, odwiedzimy wiele miejsc, utrzymując własny rytm trasy, adekwatny do swoich możliwości. Możemy też wybrać minimalistyczną formę bikepakingu i obrać za docelowe tylko jedno miejsce, w którym odpoczniemy od codziennego zgiełku.
Aby zaoszczędzić sobie stresu, przed rozpoczęciem rowerowej przygody z bikepackingiem trzeba wyposażyć swój jednoślad w odpowiedni ekwipunek.
Potrzebne będą niezbędne akcesoria, które nie tylko uprzyjemnią wyprawę, ale wpłyną również na Twoje bezpieczeństwo. Aktualnie dostęp do tego typu artykułów jest niemalże nieograniczony. Z dużym wyborem akcesoriów bikepackingowych można się również spotkać w sklepie Bike Multi Sport.
Przede wszystkim należy pomyśleć o torbach i sakwach. Ich wybór ściśle związany jest z rodzajem posiadanego roweru. Na pewno najłatwiej uzbroić w torby lub sakwy gravela czy inny rower wyprawowy, najtrudniej górala z pełnym zawieszeniem.
W zależności od typu mocowania rozróżniamy następujące rodzaje toreb bikepackingowych:
- Torba w ramę lub torba pod ramę – mocowana w trójkącie ramy występuje w dwóch wersjach: z wersją połówkową swobodnie korzystasz z koszyków na bidon. Wersja 100% wypełnia całą przestrzeń trójkąta ramy. W torbę pod ramę pakujesz cięższe przedmioty. Dociążenie roweru bliżej jego osi ogranicza zakłócenia dynamiki jazdy.
- Torba na kierownicę – różne wielkości tego typu toreb pozwalają na dostosowanie do indywidualnych potrzeb. W torbę mocowaną na kierownicę pakujesz lekki bagaż (np. odzież, asortyment do spania), który możesz równomiernie rozłożyć. Twój rower wówczas nie straci na sterowności i sprawnej jeździe. Obszar kierownicy daje różne możliwości montażu. Możesz wybrać torbę mocowaną na kierownicę lub tzw. uprząż z workiem.
- Torba mocowana na górnej rurze – rozpiętość rozmiarów tego typu toreb jest bardzo duża: od minimalistycznych toreb mieszczących tylko telefon i parę batoników do długich toreb zajmujących prawie całą górną rurę. To torba, do której najłatwiej sięgnąć w czasie jazdy dlatego najczęściej się ją wykorzystuje. Stabilność i proste zapięcie to główne cechy, na które trzeba zwrócić uwagę przy zakupie tego typu torby.
- Torba montowana pod siodełkiem tzw. torba podsiodłowa – zróżnicowanie „podsiodłówek” pod względem wielkości odpowie na różnorodne potrzeby rowerzystów. Torby mocowane pod siodełkiem mają zazwyczaj nieregularne kształty dlatego zapakujesz w nie rzeczy lekkie i miękkie (odzież, śpiwór), które łatwo skompresować np. paskami typu Fix.
Wśród „długodystansowych” podróżników, od lat niesłabnącą popularnością cieszą się również klasyczne sakwy mocowane z tyłu roweru. Nie bez przyczyny wielu cyklistów wybiera tę opcję – dzięki dociążeniu tyłu roweru polepsza się jego sterowność, a tym samym kontrola jazdy.
Jeśli chcemy uniknąć przykrych niespodzianek, przed wyruszeniem w podróż powinniśmy dopiąć wszystko na ostatni guzik. Jak twierdzi pracownik sklepu Bike Multi Sport: Koniecznie należy ze sobą wziąć narzędzia oraz wybrane wymienne komponenty, na wypadek awarii w trakcie podróży. Najważniejsze z nich to: dętka i łatki lub zestaw naprawczy do opon tubeless (o ile jeździsz na oponach bezdętkowych), łyżki do opon, pompka, multitool, spinka i skuwacz do łańcucha (zwykle skuwacz jest w zestawie multitool, ale warto sprawdzić), kilka pasków typu FIX lub zipów (trytytek), hak do przerzutki.
Warto także zadbać o zapasowe oświetlenie. Niezależnie od długości planowanej trasy, kask i rękawiczki powinny być stałą częścią naszego ubioru.
Ponadto należy także pamiętać o naładowanym power banku, prowiancie i napojach, śpiworze, odzieży na zmianę i apteczce. Aby mieć telefon, portfel i dokumenty zawsze pod ręką, warto zdecydować się na torbę biodrową, popularnie nazywaną nerką.