Wkładki i podkłady poporodowe to artykuły nieodzowne podczas opieki okołoporodowej w szpitalu. Dzięki nim możliwe jest także zachowanie komfortu i higieny w domu w pierwszych tygodniach po porodzie. Noszenie podkładów jest w pełni wygodne, ponieważ wykonuje się je z miękkich i oddychających materiałów. Czym różnią się wkładki od podkładów ginekologicznych i dlaczego warto je mieć?
Wkładki a podkłady poporodowe — na czym polega różnica?
Wkładki poporodowe można uznać za większą wersję podpasek. Są dłuższe i szersze niż nawet największy typ podpasek stosowanych podczas menstruacji. Charakteryzują się też lepszą chłonnością. Czasem zamiennie nazywa się je podkładami higienicznymi, ale nie jest to do końca prawidłowe określenie. Co to są wobec tego podkłady poporodowe? Tak naprawdę podkłady przypominają wkładki, ale mają większe rozmiary i bardziej wszechstronne zastosowanie.
Podkłady poporodowe mają wyprofilowany kształt, dzięki któremu lepiej dopasowują się do bielizny poporodowej i dobrze układają się podczas leżenia. W zależności od rodzaju podkłady mogą przypominać duże podpaski i służyć jako wkładki do majtek poporodowych lub mieć prostokątny kształt — te modele przeznaczone są do zabezpieczenia materaca i łóżka przed przeciekaniem.
W pierwszych dniach po porodzie poleca się stosować podkłady poporodowe, a nie nie podpaski czy wkładki, ponieważ w tym czasie krwawienie jest najobfitsze. Ultrachłonne podkłady znanych i cenionych marek dostępne są w asortymencie firmy Babyboom, która dostarcza na rynek atestowane produkty dla mam i dzieci: https://babyboom.net.pl/category/ciaza-i-porod-porod-bielizna-i-podklady-poporodowe. Świeżo upieczone mamy mogą zdecydować się na wysokochłonne podkłady przeznaczone do stosowania w nocy i w pierwszej dobie po porodzie oraz uniwersalne podkłady do codziennego użytku.
Podkłady poporodowe Canpol babies
Zastosowanie podkładów poporodowych
Funkcją podkładów poporodowych jest wchłanianie odchodów połogowych, które pojawiają się w ciągu kilku tygodni po porodzie. Same podpaski nie stanowią wystarczającej ochrony, dlatego młodym mamom dedykowane są większe artykuły higieniczne przystosowane do absorpcji dużej ilości krwi. Kiedy obfite krwawienia będą stopniowo ustępować, podkłady poporodowe można zastąpić wkładkami poporodowymi.
Nieużyte, duże podkłady poporodowe na łóżko można przeznaczyć do przewijania dziecka. Wystarczy rozłożyć je na przewijaku lub w miejscu, w którym maluszek będzie miał zmienianą pieluszkę. Podkłady pochłaniają nieprzyjemne zapachy i bardzo dobrze wchłaniają wilgoć, a przy tym są miękkie i przyjemne w dotyku, dlatego stanowią bardzo dobre podłoże do pielęgnacji dziecka.
Ile podkładów poporodowych przyda się w czasie połogu?
Mając na uwadze fakt, że nie wszystkie szpitale oferują podkłady ginekologiczne, lepiej zabrać ze sobą własne artykuły higieniczne. Na czas pobytu na oddziale dobrze jest mieć 2 paczki podkładów poporodowych (w jednej paczce zwykle znajduje się 10 sztuk podkładów). Podkłady należy zmieniać co 3-4 godziny lub częściej, jeśli krwawienie jest bardzo obfite, a podkład szybko nasiąka odchodami. Nawet jeśli nie wszystkie podkłady zostaną wykorzystane w szpitalu, przydadzą się już po powrocie do domu.
Po pierwszym tygodniu połogu wiele kobiet zamienia podkłady na wkładki poporodowe, które również bardzo dobrze zabezpieczają bieliznę. I w tym przypadku najlepiej jest mieć w domu kilka opakowań tych artykułów higienicznych. Dbanie o okolice intymne i noszenie bielizny wykonanej z oddychających materiałów zmniejsza ryzyko wystąpienia infekcji oraz przyspiesza gojenie się ran.