Rynek w wyniku koronawirusa znacząco się zmienia, więc jego kształt w następnych miesiącach czy latach trudno przewidzieć. Wiadomo jednak, że będzie inny niż dzisiaj. Być może sprawi to, że zmienią się także podatki w Polsce. Jednak już dziś można przyjrzeć się branżom z uwzględnieniem takich, które są najmniej i najbardziej obciążone podatkami. Które to które?
Najbardziej obciążone podatkowo branże w Polsce
Podatki to ważny element każdego systemu finansowe, dlatego nie można obrażać się na to, że są. Wspólnie dokładamy w ten sposób starań do tego, by kraj wyglądał o wiele lepiej. Musi być jednak dobrze zarządzany, a same podatki muszą być rozsądne i na odpowiednim – ani za niskim, ani za wysokim – poziomie. Trzeba jednak zwrócić uwagę na branże, które są najbardziej i najmniej obciążone podatkami.
Na pierwszy ogień idą te najbardziej. Tutaj lider jest jeden, a mianowicie branża papierosowa. 53,2% kosztów wytworzenia papierosów to podatki, co daje największą wartość w kraju. Co jednak bardzo ciekawe, mimo że jest dziś najwyższy, poziom podatków na wyroby tytoniowe i tak spadł na przestrzeni ostatnich pięciu lat. W 2015 roku jego udział to aż 59,5% wytworzenia papierosów, co jednak nie oznacza, że podatki malały. Wręcz przeciwnie, bo nawet w tym roku podniesiono akcyzę o 10%. Inne koszty branży rosły szybciej. A jakie jeszcze produkty są znacznie opodatkowane? To między innymi napoje (37,4% kosztów), przerób ropy (31,2%) oraz energetyka. Prąd drożeje, bo drożeją na niego podatki.
Branże, które opodatkowane są najmniej
Jest jednak także druga strona medalu, czyli branże, które są opodatkowane w stopniu bardzo niewielkim. Kto płaci najmniej z tytułu kosztów podatkowych? Nisko opodatkowane są ogólnie podmioty z branży spożywczej. Przemysł żywnościowy ma się w związku z tym świetnie, a na przykład w produkcji mięsa podatki to zaledwie 0,4% wszystkich kosztów produkcji. Miano najniżej opodatkowanych produktów w Polsce dzierżą mięczaki. Ośmiorniczki, ostrygi i ślimaki w przetwarzaniu są tańsze, bo procent kosztów dla podatków jest bardzo niski. To zaledwie 0,3%.
Podobnie nisko opodatkowane są jeszcze branżę z produkcjo elektronicznych elementów oraz obwodów drukowanych, a także sprzętu telekomunikacyjnego. Największy udział kosztów mają materiały i energia, która przecież jest solidnie opodatkowana. Niskie koszty podatkowe mają także branżę: mleczarska, pasz, karm dla zwierząt czy produkcji akumulatorów. Warto więc pamiętać, że procent podatków w kosztach w Polsce jest niezwykle zróżnicowany.