Zwłaszcza w okresie pandemii ćwiczenia w domu, z własnym ciałem stały się bardzo modne. Kalistenika to doskonały sposób na pobudzenie organizmu i wykorzystanie siebie i ciężaru swojego ciała do tego, by zacząć dbać o swoje ciało. Oczywiście nie wymaga to zakupu sprzętu, ale jedno akcesorium warto mieć. Przekonaj się, jak wybrać dobre paraletki.
Czym są paraletki i dlaczego mogą być potrzebne?
Paraletki to specjalne drążki, które najczęściej zakończone są elementem trójkątnym, by łatwiej je było stawiać na ziemi. Mają dać stabilne podparcie pod trening z wykorzystaniem ciężaru własnego ciała. Są przydatne zarówno w domu, jak i na zewnątrz, a można z nimi ćwiczyć na wiele różnych sposobów. Najczęściej wykonywane są z drewna, choć można także znaleźć modele metalowe. Te drewniane są jednak bardziej ekologiczne, ładniejsze i praktyczniejsze. Z paraletkami o wiele łatwiej jest wykonywać różne ćwiczenia, między innymi klasyczne pompki, ale także tzw. deski czy inne formy treningu siłowego.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze właściwego modelu?
Pierwsza i w sumie najważniejsza rzecz, którą musisz wziąć pod uwagę, to średnica części chwytnej. Drążek umieszczony pomiędzy wspornikami musi być wygodny do chwytania – ani za mały, ani za duży. Zadbaj o to, by chwyt był pewny, silny i komfortowy. Za mała średnica to ból dłoni oraz niestabilne ćwiczenia i wręcz niemożność wykonania niektórych planów. Z drugiej strony zbyt duża średnica uniemożliwi Ci chwyt i zamknięcie go w obrębie drążka, co sprawi, że pełen potencjał paraletek nie będzie mógł zostać wykorzystany. Specjaliści radzą, by rozmiar drążka dla mężczyzn był nie mniejszy niż 38 mm i nie większy niż 40 mm, a dla kobiet mieścił się w przedziale 36-38 mm.
Kolejna rzecz to wymiary samych podstawek, czyli wysokość i długość paraletek. Umiejscowienie drążka chwytnego nad ziemią jest ważne, by dać pełnię bezpieczeństwa i komfortu podczas wykonywania ćwiczeń z masą własnego ciała. Im wyżej, tym łatwiej wykonywać figury gimnastyczne, a zakres ruchu się zwiększa – zwiększa się także funkcjonalność oraz liczba możliwych ćwiczeń do wykonywania. Umożliwia to na przykład wykonanie klasycznych pompek ze znacznym obniżeniem, tzw. push upów. Przy okazji warto zastanowić się, jaki rodzaj ćwiczeń preferujesz. Do niego dobierzesz długość paraletek, przy czym warto pamiętać, że im dłuższe, tym stabilniejsze.
Paraletki. Czy naprawdę ich potrzebujesz?
Sprawdź, jakie modele tych akcesoriów do ćwiczenia w domu i w przestrzeni publicznej są dostępne i zastanów się, czy chcesz podjąć wyzwanie i zacząć wykorzystywać kalistenikę w codziennym dbaniu o własne ciało.