Pandemia koronawirusa, która na dobre wybuchła w marcu 2020 roku, stała się przyczynkiem do wielkich zmian naszej codzienności. Zamknięcie szkół oraz zakładów pracy sprawiło, że ludzie musieli nauczyć się żyć inaczej, a jednym z symboli tego okresu, ciągnącego się do końca maja, jest tzw. home office, czyli praca z domu. Jak radzą sobie z tym Polacy?
Kto najczęściej pracuje zdalnie w trakcie pandemii?
Zajmijmy się statystykami, bo pokazują one rzetelny i prawdziwy obraz tego, co się dzieje, w prostej, nieskomplikowanej formie. I tak można się łatwo dowiedzieć, że najczęściej na home office pracują kobiety z wyższym wykształceniem z dużych miast. W przypadku takiej pracy liczy się skupienie, a kobiety stresują się bardziej niż mężczyźni, w związku z czym co czwarta nie mogła pracować z uwagi na sytuację epidemiologiczną w trakcie koronawirusa. U mężczyzn to co piąty.
Jakie emocje towarzyszą pracy z domu?
Polacy tłumnie zostali w domach i zaczęli pracę zdalną. Jak ocenili sytuację? 46% wskazało, że odczuwa niepokój, 50% stres, a 39% z pracujących narzeka na rozkojarzenie, co może mieć związek nie tylko z samą sytuacją, nową formą pracy oraz ogólną obawą o przyszłość, ale także z obecnością innych domowników, w tym dzieci. Ciekawie wyglądają jednak te statystyki, które mówią, że aż 44% badanych odczuwa samotność.
Na pytanie, co budzi niepokój podczas pracy w domu, ludzie odpowiadają, że w 60% strach o sytuację finansową w kraju, skutki kryzysu ekonomicznego i własne zarobki. Połowa badanych obawiała się, że nadejdzie druga fala pandemii i sytuacja znacznie się wydłuży, a 30% odczuwa niepokój związany ze stabilnością swojego zatrudnienia. Obawa utraty pracy nie jest więc największą, ale często się pojawia. Co czwarta osoba uważa, że praca stała się najważniejsza.
Praca zdalna czy w biurze – czy pracownicy chcieliby zmiany?
Wielu zastanawia się, czy praca zdalna nie powinna stać się obowiązującą, skoro przynosi jakieś oszczędności dla pracodawcy i jest możliwa. Okazuje się, że nie. Wiele osób narzeka na brak koncentracji, problemy z motywacją i złość nie tyle na to, że pracują z domu, ile na to, że nie mogą samodzielnie wybrać miejsca wykonywania obowiązków służbowych. Do tego dochodzą negatywne emocje i problemy z komunikacją, co prowadzi do częstszych konfliktów w pracy. Dlatego Polacy raczej nie są zwolennikami pracy zdalnej, choć są także osoby zadowolone z takiej formy. Co ciekawe więcej osób w trakcie pandemii zrozumiało, że tak czy siak należy dokształcać się w zakresie technologii cyfrowych.