Wiele chorób na świecie zbiera tak duże żniwo przede wszystkim dlatego, że są lekceważone. Ogólnie z profilaktyką w Polsce nie jest dobrze, co sprawia, że ludzie najczęściej nie wiedzą, że są na coś chorzy. Jednym z takich przemilczanych schorzeń jest choroba Hashimoto. Jak ją wykryć, czy da się ją wyleczyć?
Czym dokładnie jest choroba Hashimoto?
Zapalenie tarczycy Hashimoto, znane również jako choroba Hashimoto lub przewlekłe autoimmunologiczne zapalenie tarczycy, jest specyficzną dla narządów chorobą autoimmunologiczną, przewlekłym zapaleniem tarczycy. W tej chorobie komórki tarczycy są atakowane przez własny układ odpornościowy organizmu. Jest to choroba wieloczynnikowa, w której mogą odgrywać rolę predyspozycje genetyczne, wpływy środowiska i inne czynniki. Częstość występowania w populacji wynosi 5%, co czyni ją jedną z najczęstszych chorób autoimmunologicznych, jedną z najczęstszych przyczyn niedoczynności tarczycy, a także najczęstszym zaburzeniem endokrynologicznym. Widać więc, że problem jest poważny. Warto dodać, że zapalenie tarczycy Hashimoto dotyka głównie kobiety, które stanowią od 5 do 10 razy więcej pacjentów niż mężczyźni.
Jak zdiagnozować chorobę Hashimoto?
Największym problemem w tym schorzeniu jest to, że jego objawy przez lata mogą być niezauważalne. Wiele z nich nie jest trudnych do zaobserwowania, ale są bardzo podobne do innych, bardziej popularnych dolegliwości. To na przykład zmęczenie, bladość, senność czy ciągłe uczucie zimna. Objawem jest też przybranie na wadze, mogą pojawić się zaparcia czy bóle mięśni i stawów. U kobiet choroba Hashimoto może powodować problemy z zajściem w ciążę oraz nieregularne miesiączki. Często dochodzi także do tzw. bradykardii, czyli spowolnionego tętna czy do nadciśnienia tętniczego. Przy zapaleniu tarczycy tego typu można także wykryć zwiększone stężenie cholesterolu oraz anemię. Czasami pojawiają się także bardzo charakterystyczne objawy jak wypadanie włosów, łuszczenie skóry oraz chrypka, tzw. matowy głos.
Czy zapalenie tarczycy Hashimoto można wyleczyć?
Na szczęście nie jest to choroba nieuleczalna, choć bardzo ważna jest szybka diagnoza. Celem leczenia jest przede wszystkim ustabilizowanie poziomu hormonów, głównie TSH, dzięki czemu organizm będzie mógł funkcjonować normalnie. W ten sposób można kontrolować przepływ danych w organizmie i przeciwdziałać niewłaściwym zachowaniom tarczycy i problemom z tym związanym. Dlatego tym ważniejsza jest profilaktyka w każdym wieku.