Wiele osób bagatelizuje utratę zęba. W końcu co złego może się stać, gdy nie mamy jednego czy dwóch zębów, zwłaszcza tylnych, prawda? Otóż okazuje się, że bardzo wiele złego. Warto sobie uświadomić, że brak zęba to problem nie tylko natury estetycznej. Jakimi kłopotami w obrębie jamy ustnej może skutkować ubytek zębowy i w jaki sposób najlepiej go uzupełnić?
Dlaczego należy uzupełniać braki zębowe?
Braki zębowe mogą powodować wiele poważnych problemów w obrębie jamy ustnej. Ubytek choćby jednego zęba prowadzi do przeciążenia innych: nie tylko sąsiadujących, ale także przeciwstawnych. Zaburzenie prawidłowego układu zębów może z kolei skutkować ich ścieraniem, pękaniem czy kruszeniem się. Pojawia się również ryzyko rozwoju wad zgryzu, a nawet wad wymowy. Co więcej, w miejscu brakującego zęba szybko zaczyna dochodzić do zaniku kości. Z tego powodu zwlekanie z uzupełnieniem ubytku może skutkować problemami z wykonaniem protezy lub osadzeniem implantu, a w rezultacie większymi kosztami leczenia stomatologicznego.
Proteza czy implant – na które uzupełnienie się zdecydować?
Istnieje kilka metod uzupełniania brakujących zębów. Do najczęściej stosowanych z nich należą protezy i implanty. Wykonywaniem obu zajmuje się między innymi Centrum implantologii i stomatologii estetycznej – Dr Łyszczarz Clinic w Krakowie. Najpopularniejsze są protezy ruchome, które stosuje się zazwyczaj w przypadku wielu ubytków zębowych lub całkowitego bezzębia. Pozwalają one stosunkowo szybko pozbyć się braków w uzębieniu. Są tanie w porównaniu z innymi uzupełnieniami – raz na pięć lat można uzyskać refundację protezy akrylowej z NFZ. Protezy nie zapobiegają jednak zanikowi kości, a przyzwyczajenie się do nich wymaga czasu.
Coraz większą popularność zdobywają implanty. To śruby, najczęściej wykonane z tytanu, które wszczepia się w kość w miejscu powstania ubytku, a następnie osadza się na nich koronę, most lub protezę stałą. Obecnie wykonuje się implanty w jeden dzień, co pozwala błyskawicznie uzupełnić utracone zęby. Implanty mają wiele zalet. Pełnią funkcję korzeni zębowych, dzięki czemu zapobiegają zanikowi kości i przesuwaniu się zębów oraz przywracają naturalne rysy twarzy. Ich osadzenie nie wymaga szlifowania zdrowych zębów. Ponadto uzupełnienia protetyczne mocowane na implantach do złudzenia przypominają naturalne zęby pacjenta. Ich jedyną wadą jest wysoka cena.