Konstrukcje w przemyśle muszą być wykonywane z należytą pieczołowitością, ponieważ niejednokrotnie od jakości spoiny zależy czyjeś życie lub zdrowie, a w najlepszym przypadku – wyłącznie mienie. Dla wystarczająco dobrej jakości spoiny oraz odpowiedniej wydajności pracy spawacza kluczowy jest dobór odpowiedniej metody spawania. Dowiedz się, jakimi technikami najczęściej spawa się w przemyśle.
Spawanie elektrodami otulonymi
Spawanie elektrodami otulonymi, czyli MMA to jedna z najstarszych metod, która wciąż sprawdza się podczas prac przemysłowych. Zaliczamy ją do technik spawania łukowego elektrodą topliwą. Korzystając z niej, możemy spawać bez osłony gazowej, ponieważ wytwarza się niejako sama w trakcie topienia elektrody. Konstrukcje spawane tą metodą możemy wykonywać, korzystając zarówno z prądu stałego, jak i przemiennego. Metoda MMA jest wyjątkowo popularna na całym świecie głównie ze względu na stosunkowo niskie koszty pracy, dużą ilość metali, które można nią spawać oraz możliwość łączenia nawet bardzo grubych materiałów.
MIG, MAG jako uniwersalne metody spawalnicze
MIG/MAG to prawdopodobnie najczęściej wykorzystywane metody w czasie spawania przemysłowego, co potwierdzają specjaliści z firmy montażowo-spawalniczej Sim Industry, którzy codziennie zajmują się spawaniem rurociągów, konstrukcji stalowych czy instalacji sanitarnych. MIG oznacza spawanie topliwą elektrodą w osłonie gazów obojętnych, natomiast MAG – aktywnych. Gazy obojętne wyłącznie osłaniają jeziorko spawalnicze przed wpływem czynników zewnętrznych (również działaniem tlenu), natomiast gazy aktywne są palne, przez co mogą zwiększać temperaturę spawania, ilość rozprysków czy przyspieszać pracę. Obecnie coraz częściej stosowaną metodą, która jest podobna do wyżej opisanej, jest spawanie łukowe drutem rdzeniowym.
Spawanie metodą TIG
Podczas spawania TIG stosujemy nietopliwą elektrodę wolframową. Jeziorko osłaniamy gazami obojętnymi – argonem, helem, albo ich mieszankami w różnych proporcjach. Metodę tę można adaptować zarówno do spawania automatycznego, jak i ręcznego, co sprawia, że dość dobrze sprawdza się w przemyśle. Polecana jest do łączenia ze sobą stali niskostopowych i wysokostopowych. Daje możliwość łączenia bardzo cienkich elementów, w różnych pozycjach. Jest stosowana do precyzyjnych prac, gdzie liczy się jakość i estetyka wykonywanej spoiny.