Choć turbosprężarka pozwala znacznie podnieść osiągi silnika, jest mechanizmem raczej delikatnym i podatnym na uszkodzenia. W przypadku awarii najlepszym rozwiązaniem będzie przywrócenie jej do pierwotnego stanu fabrycznego w procesie regeneracji. Czy można taką naprawę wykonać na własną rękę? Czy jest to opłacalne i jakie może przynieść niepożądane konsekwencje?
Na czym polega regeneracja?
Założenia regeneracji turbosprężarki są bardzo proste – naprawa polega na dokładnym ocenieniu stanu urządzenia, a następnie wymianie na nowe tych elementów, które w wyniku nadmiernego wyeksploatowania lub uszkodzenia nie nadają się do dalszego użytku. W procesie tym nie tylko usuwane są bieżące usterki – dodatkowo wydłużona zostaje żywotność urządzenia, które odzyskuje swoją pierwotną sprawność. Jednocześnie tego typu naprawa jest dużo tańsza, niż wymiana turbosprężarki na nową – jedynie w przypadku bardzo rozległych uszkodzeń (np. obudowy) zalecanym rozwiązaniem jest wymiana. Profesjonalną regenerację turbosprężarek znajdziemy m.in. w ofercie firmy Silesia Cars Center.
Czy można przeprowadzić regenerację samodzielnie?
W teorii regeneracja turbosprężarki nie jest operacją trudną – wystarczy urządzenie wyjąć z silnika, rozłożyć na części i wymienić te z nich, które się do tego kwalifikują, a następnie całość złożyć i zamontować z powrotem w aucie. W praktyce jednak proces ten jest dużo bardziej skomplikowany, wymagający nie tylko dużego doświadczenia i znajomości budowy turbosprężarki, ale też odpowiedniego zaplecza technicznego. Już samo oczyszczenie elementów może okazać się problemem – profesjonalne warsztaty używają do tego zadania specjalnych myjek ciśnieniowych i ultradźwiękowych. Następnie elementy trzeba obejrzeć i znaleźć te, które nadają się do wymiany – nie da się tego zrobić prawidłowo bez znajomości budowy fabrycznie nowej turbosprężarki. W efekcie domowa naprawa może skończyć się tym, że jakiś zużyty lub uszkodzony komponent zostanie przeoczony i ponownie znajdzie się w turbosprężarce, powodując problemy w jej w funkcjonowaniu. Ważne jest również to, że po przeprowadzeniu regeneracji turbosprężarka jest dokładnie wyważana i testowana przy użyciu profesjonalnych urządzeń, co również ma znaczenie dla jej sprawności.
Dlaczego lepiej wybrać pomoc fachowców?
Podsumowując – choć samodzielna regeneracja turbosprężarki jest możliwa do wykonania w domu, istnieje wiele czynników, które utrudnią to zadanie nawet osobom znającym się na mechanice samochodowej. Trzeba pamiętać, że źle przeprowadzana regeneracja nie tylko nie rozwiązuje problemu, ale może wręcz przysporzyć wielu nowych – w ekstremalnych sytuacjach nawet prowadzić do zniszczenia silnika. Dlatego lepiej od razu postawić na usługi profesjonalnego serwisu.