W pewnym momencie studia dobiegają końca i powoli musimy zacząć zastanawiać się nad tym, co dalej. Po ukończeniu studiów wszystkie ścieżki są dla nas otwarte, ale która będzie dla nas najlepsza? Istnieje wiele sposobów na wejście w świat pracy – niezależnie od tego, czy mamy już doświadczenie zawodowe, czy nie. Od czego zacząć i jak znaleźć pracę pierwszą pracę? Podpowiadamy.
Staż po studiach
Staż może na początku nie brzmieć jak wymarzona praca, ale może nas do niej doprowadzić. Rozpoczęcie kariery po studiach nie zawsze musi wiązać się ze stałym stanowiskiem na wiele lat. Ponadto staż po ukończeniu studiów zazwyczaj jest płatny, dlatego decydując się na niego nie zostaniemy bez grosza. Trwa on zwykle od 3 do 6 miesięcy i daje nam możliwość zdobycia doświadczenia zawodowego w pełnym wymiarze godzin i poznania nowej firmy. W najgorszym przypadku staż da nam doświadczenie zawodowe, w najlepszym – zagwarantuje późniejszą pracę w danej firmie.
Rozpoczęcie kariery jako junior
Jeśli staż nie jest dla nas, bo już prawie wiemy, czego chcemy, albo już na studiach zdobywaliśmy doświadczenie zawodowe, mamy inne możliwości wyboru. Jeśli mamy ugruntowaną wiedzę i już pewne doświadczenie w swojej dziedzinie zawodowej, po studiach możemy zacząć pracę jako junior. Różnica w stosunku do stażysty polega na tym, że firma ma już wobec nas konkretne oczekiwania. Jednak nadal jesteśmy na początku kariery i możemy się uczyć. Jako junior zazwyczaj należymy do zespołu, ale nadal mamy swój własny obszar odpowiedzialności. Warunkiem objęcia stanowiska juniora jest często odpowiednie doświadczenie zawodowe od 1 do 3 lat.
O tym gdzie szukać wymarzonej pracy przeczytamy na: https://pulsgdanska.pl/artykul/gdzie-szukac-wymarzonej/1232386.
Jak skomponować CV?
Jeśli znaleźliśmy ofertę pracy, o którą chcielibyśmy się ubiegać, następnym krokiem jest złożenie aplikacji. Życiorys jest zwykle pierwszym dokumentem, któremu firma przygląda się bliżej. Tutaj możemy jasno i w uporządkowany sposób pokazać, co już zrobiliśmy i co możemy jeszcze zrobić. Szczegóły powinniśmy opisać w liście motywacyjnym, a CV powinno dawać rekruterowi ogólny przegląd naszych doświadczeń i umiejętności. Życiorys dla młodych profesjonalistów powinien szczególnie podkreślać staże lub prace w niepełnym wymiarze godzin. Jeśli pracowaliśmy na studiach, to dobry znak dla firmy, że mamy już doświadczenie zawodowe i możemy pracować w zespole – nawet jeśli praca ta niekoniecznie miała coś wspólnego ze stanowiskiem, o które się ubiegamy. W CV zawrzyjmy okres, nazwę stanowiska i opis swoich działań. Podajmy również tytuł zawodowy i czynności, które obejmowały obowiązkowe praktyki studenckie. Jeśli na studiach realizowaliśmy projekty, które mają coś wspólnego ze stanowiskiem, z pewnością możemy to zaznaczyć w swoim CV. Jeżeli na studiach uczestniczyliśmy w wymianie międzynarodowej takiej jak program Erasmus, bądź byliśmy stypendystami innego programu, również to zaznaczmy. Jest to bez wątpienia wartość dodana do naszego doświadczenia i praktyczne potwierdzenie znajomości języków obcych.