Na wstępie należy podkreślić, że stężenie alkoholu we krwi na poziomie 2 promili jest stężeniem wysokim. Ma ono bardzo duży wpływ na styl jazdy oraz czas reakcji. Oznacza to, że zagrożenie jakie stworzył kierowca, poruszając się ze stężeniem 2 promili jest znacznie poważniejsze, niż chociażby jazda przy stężeniu sięgającym 1 promila. Oznacza to, że kara będzie zdecydowanie surowsza. Jakie są granice kary przy jeździe z dwoma promilami alkoholu we krwi? Zapraszam do dzisiejszego wpisu!
Jazda po alkoholu została stypizowana w art. 178a § 1 kodeksu karnego. Zgodnie z brzmieniem tego artykułu kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
Kara za jazdę po alkoholu
Jak widać wskazana jest tylko minimalna ilość stężenia alkoholu potrzebna do popełnienia tego przestępstwa, ale nie ma rozróżnienia na karę surowszą dla jazdy z 2 promilami alkoholu we krwi. Nie można jednak zapominać o zasadach wymiaru kary. Sąd wymierza karę według swojego uznania, w granicach przewidzianych przez ustawę, bacząc, by jej dolegliwość nie przekraczała stopnia winy, uwzględniając stopień społecznej szkodliwości czynu oraz biorąc pod uwagę cele zapobiegawcze i wychowawcze, które ma osiągnąć w stosunku do skazanego, a także potrzeby w zakresie kształtowania świadomości prawnej społeczeństwa. Wymierzając karę, sąd uwzględnia w szczególności motywację i sposób zachowania się sprawcy, zwłaszcza w razie popełnienia przestępstwa na szkodę osoby nieporadnej ze względu na wiek lub stan zdrowia, popełnienie przestępstwa wspólnie z nieletnim, rodzaj i stopień naruszenia ciążących na sprawcy obowiązków, rodzaj i rozmiar ujemnych następstw przestępstwa, właściwości i warunki osobiste sprawcy, sposób życia przed popełnieniem przestępstwa i zachowanie się po jego popełnieniu, a zwłaszcza staranie o naprawienie szkody lub zadośćuczynienie w innej formie społecznemu poczuciu sprawiedliwości, a także zachowanie się pokrzywdzonego.
Zobacz także: https://lextraffic.pl/jazda-po-pijanemu/
Czyli wracamy do tego o czym wspominałem na początku, że zagrożenie jakie stworzył kierowca z 2 promilami jest większe, aniżeli kierowca z 1 promilem. Oprócz wyżej przytoczonych kar należy dodać również zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych w wymiarze od 3 lat do 15 oraz obowiązkowe świadczenia na rzecz Funduszy Pokrzywdzonych i Pomocy Postpenitencjarnej w kwocie od 5 tysięcy do 60 tysięcy.