kfcdflbu6za-christopher-campbell

Jak żyć pełnym sercem – 10 obszarów, które warto w sobie pielęgnować.

Większość ludzi chciałoby być szczęśliwymi. Doznawać dobrobytu, pełni, samych przyjemnych emocji i wspaniałych doświadczeń. Pracując z moimi klientami coachingowo nad realizacją ich celów, na co dzień spotykam się z takimi potrzebami. Chcemy pracować i żyć w zgodzie ze swoimi potrzebami, misją i przeznaczeniem. Chcemy mieć bliskie relacje z innymi ludźmi, czuć przyjemność codziennie i mieć jak najwięcej powodów do radości. I to jest cudowne, jeśli mamy takie potrzeby. Jednak dochodzi do tego jeszcze jeden element: chcielibyśmy uniknąć cierpienia i bólu, przejść przez życie po kładce szczęścia i dzięki temu nie doświadczać takich uczuć jak lęk, żal czy rozczarowanie. Ale czy jest to możliwe i czy faktycznie sprzyja to budowaniu życia takiego, jakiego pragniemy?

Hedonizm nie musi prowadzić do szczęścia.

Takie hedonistyczne podejście do życia, wcale nie musi przyczyniać się do zwiększenia naszego poczucia szczęścia i zadowolenia w codzienności. Bardzo ciekawe odkrycia i wnioski w tym temacie przedstawia Brene Brown, autorka takich książek jak „Dary niedoskonałości” czy „Z wielką odwagą”. Brene zainwestowała 12 lat badań nad związkami międzyludzkimi i takimi uczuciami jak wstyd, czy empatia. Dowiodła w nich, że wrażliwość, czyli umiejętność wystawiania się na te również mniej przyjemne uczucia i doświadczenia, jest jednocześnie miejscem narodzin takich emocji i uczuć jak przynależność, radość, empatia, kreatywność czy innowacyjność. Autorka tłumaczy w swojej książce „Z wielką odwagą”, że gdy odcinamy się od naszej wrażliwości, dystansujemy się również od tych doświadczeń, które nadają naszemu życiu sens i znaczenie. Oddalamy się zatem od życia całym sercem.

Skutecznie odcinamy się od naszej wrażliwości.

Współczesny świat daje nam wiele możliwości na to, by odcinać się od tych mniej przyjemnych i ryzykownych doświadczeń. Dziś łatwo jest nałożyć zbroję twardziela i takim swoim wizerunkiem dzielić się z innymi, wierząc,  że to jest właśnie nasza siła. Robimy to pokazując naszą silną stronę na Facebooku czy Instragramie. Liczymy lajki, które za to dostajemy i utwierdzamy się w tym, że za to właśnie kochają nas ludzie. Za naszą lśniącą i perfekcyjną zbroję, w której tylko my wiemy jak potrafi być duszno, ciasno i samotnie. Boimy się mówić o błędach, bo czujemy wtedy zawód nami samymi i zastanawiamy się, co pomyślą o nas inni. A słyszane przez lata „bądź grzeczny, bo inaczej…” wybrzmiewa w naszej głowie i powstrzymuje nas zawsze wtedy, gdy chcemy się odważyć na coś mniej grzecznego i zrobić coś po swojemu, ryzykownie i nie perfekcyjnie.

Nie jest łatwo być wrażliwym w dzisiejszych czasach, które wrażliwość utożsamiają ze słabością a nasza ciemniejsza, ale nadal prawdziwa strona, spychana, jest na margines.

Brene Brown, we wspomnianej wyżej książce dzieli się 10 wskazówkami, ludzi żyjących pełnym sercem.  A życie pełnym sercem definiuje jako życie przejawiające się pełnym zaangażowaniem, opartym na silnym poczuciu własnej wartości. Czyli również świadomości, akceptacji i docenieniu naszej ciemniejszej strony. Przedstawia sposoby na życie pełnym sercem osób, z którymi rozmawiała na przestrzeni wielu lat swoich badań. Oto one.

10 wskazówek osób żyjących pełnym sercem:

  1. Dbajmy o prawdziwość i nie przejmujmy się tym, co mówią inni.
  2. Rozwijajmy współczucie dla samych siebie i rezygnujmy z perfekcjonizmu.
  3. Rozwijajmy odporność duchową i odrzucajmy obezwładniającą bezsilność.
  4. Dbajmy o wdzięczność i radość i pozbywajmy się poczucia nietrwałości i strachu przed ciemnością.
  5. Korzystajmy z intuicji i ufności wierze, i pozbywajmy się potrzeby pewności.
  6. Wykorzystujmy naszą kreatywność i przestańmy się porównywać z innymi.
  7. Dbajmy o zabawę i wypoczynek, i zapomnijmy o wyczerpaniu jako wyznaczniku naszego statusu i wydajności, która ma określać naszą wartość.
  8. Dbajmy o spokój oraz ciszę i bezruch, i zrezygnujmy z niespokojnego stylu życia.
  9. Dbajmy o to, by nasza praca miała sens i przestańmy wątpić w siebie, i myśleć o tym, co „powinniśmy” robić.
  10. Zadbajmy o to, by naszemu życiu towarzyszyły śmiech, śpiew i taniec, i zapomnijmy o tym, że zawsze musimy być fajni i nad wszystkim panować.

Ile warunków życia całym sercem spełniasz Ty?