Main

Wiosenne propozycje czytelnicze

 „Jak pokochać centra handlowe” – Natalia Fiedorczuk

Jestem zdania, że każda młoda mama, oprócz lekcji rodzenia, powinna mieć możliwość uczestniczenia w grupie wsparcia dla świeżo upieczonych mam. Niestety jest ich zbyt mało. Jakby wychowywanie dziecka było czymś oczywistym, z czym człowiek się rodzi. Owszem, posiadamy instynkt, ale jedni wychowywanie maluchów mają we krwi i odnajdują się w nim wraz z pierwszym krzykiem, inni z kolei muszą wkładać sporo wysiłku. Kosztem własnych emocji, często również psychicznego zdrowia. Z oczywistych powodów właściwie. Bo wciąż w dzisiejszym świecie przyznanie się do tego, że nie jest się matką z okładki graniczy z niemożliwym. Grupy wsparcia często są poza zasięgiem, na terapię nie stać, a dookoła brakuje wspierającej osoby, której można zaufać i zwierzyć się ze swoich myśli o macierzyństwie. Więc przynajmniej takich książek jak ta, powinno być więcej. Nie ma w niej żadnego lukru. Jest wybitnie szczerą opowieścią o młodej kobiecie cierpiącej na depresję poporodową, która wydaje się być dosłownie wrzucona w zupełnie nieznany sobie świat macierzystwa. Bez wparcia, pozostawiona sama w swoim wewnętrzym świecie. Jak sobie radzi, jakie ma przemyślenia, gdzie odnajduje choć cząstkę lepszego samopoczucia…? Zachęcam do przeczytania, ponieważ czuję, że niejedna mama odnajdzie w niej przynajmniej ułamek swoich własnych myśli.

 „Sekretne życie drzew” – Peter Wohlleben

Cóż tu wiele mówić, po jej przeczytaniu już nigdy nie spojrzycie na świat drzew tymi samymi oczami. Ta fascynująca, pełna czułości opowieść udowodnia, jak niewiele wiemy o otaczającej nas przyrodzie, której magiczne życie okazuje się tak bardzo podobnego do ludzkiego. Gdy opowiadałam mojej mamie o tej książce, powiedziała krótko, że ma opór przed jej przeczytaniem, ponieważ boi się jeszcze większego bólu przy obserwacji  krzywdy wyrządzanej naszemu naturalnemu środowisku. I o to właśnie chodzi! Ta wiedza poszerza świadomość. Może tym samym uchroni choć część naturalnego świata od wyniszczenia?

„Jak oni pracują?” – Agata Napiórkowska

Agata Napiórkowska wpadła na świetny pomysł. Podglądanie artystów przy pracy to coś fascynującego, a zobaczyć, jak ich dzieła powstają na codzień? Co sprawia, że wena wtóruje, jakie mają sposoby na efektywną pracę? Czy da się znaleźć złoty środek? W jakich warunkach tworzy Marek Raczkowski, kiedy jest najlepszy czas do pisania dla Jacka Dehnela, a jaki rytm pracy przyjął Andrzej Sapkowski…? Łukasz Orbitowski twierdzi, że „praca artysty jest paradoksalna. Ma zdolność zawłaszczania elementów życia, które innym kojarzą się wyłącznie z odprężeniem. Przykład: pojechałem do Afryki na wakacje i napisałem książkę. Byłem więc w Afryce w pracy, czy na wakacjach?”. A jakie podejście do swojej twórczości mają inni artyści? Rozmówcy Agaty Napiórkowskiej zapraszali ją do swoich domów, pokazywali ulubione miejsca, inni woleli nie udzielać wywiadów na żywo. Niezależnie od formy rozmowy, każda z nich otwiera nam okno, przez które możemy choć przez chwilę poprzyglądać się, jak pasja, będąca również pracą, wkomponowana jest w codzienne życie artystów.

„Narko” – Dana Łukasińska, Łukasz Ostrowski

 Zamiast używać słów zakazu do osób zagrożonych uzależnieniem od substancji  psychoaktywnych, Dana Łukasińska i Łukasz Ostrowski wydali komiks obrazujący, jak te substancje działają, jaki mają wpływ na organizm, jak wygląda mechanizm uzależnienia oraz jakie mają prawa osoby uzależnione. Bohaterem jest Kryspin, mający dobrze   usytuowanych rodziców, ojciec nawet jest medialną twarzą, ekspertem od uzależnień.  Co takiego więc dzieje się u nich w domu, jak przebiega jego uzależnienie, co wzmacnia jego proces? Myślę, że taka forma przekazu, pozbawiona suchych treści pełnych zakazów, za to pełna bardzo przemawiających rysunków i wymownych metafor, dużo             bardziej pobudzi wyobraźnię i świadomość odbiorców. Skierowana jest zarówno do samych zagrożonych uzależnieniem, jak i wszystkich osób w ich otoczeniu.

 Co znajdzie się na waszej liście wiosennych lektur? Jakie są wasze propozycje?