museum-1189229_1920

Wielcy inspirują- działaj jak Picasso!

Co powoduje, że wielcy ludzie inspirują? Co sprawia, że osiągają sukces? Dlaczego chcemy ich naśladować? Albo przynajmniej mieć jakąś cząstkę ich twórczości u siebie? Zanim jednak uzbieramy około 100 mln dolarów, aby odkupić przynajmniej jedno z dzieło Picassa, przyjrzyjmy się bliżej temu jak działał i jakie miał podejście do pracy? Skoro nie możemy jeszcze na ścianie powiesić sobie jego obrazu, może spróbujmy tak jak on- po prostu wziąć się do roboty!

Pablo Picasso- hiszpański malarz i rzeźbiarz, twórca kubizmu, komunista i domniemany kochanek Coco Chanel. Jego tata, który był malarzem i profesorem sztuki, zaczął uczyć 7-letniego Pablo malarstwa. Szybko okazało się, że mały Picasso ma widoczny dar, co spowodowało, że ojciec zaniechał swojej twórczości. Przestał malować, bo jego 13-letni wówczas syn, robił to lepiej od niego.

Więc czy to tylko talent determinuje osiągnięcie sukcesu?

Nie. Pablo Picasso powiedział: „Działanie jest kluczem każdego sukcesu”

 Brzmi jak oczywistość, ale jednak nie każdy decyduje się podjąć działanie, aby faktycznie ten sukces osiągnąć. Dlaczego? Bo wymaga to wysiłku. Czasem nawet nie chodzi o oszałamiającą karierę i miliony na koncie, ale o podjęcie małego wysiłku w celu drobnej zmiany na lepsze. Wiesz, co Ci szkodzi, co należałoby zmienić, wiesz nawet co trzeba zrobić, aby to osiągnąć. Mimo to nie decydujesz się podjąć działania, nawet nie rozpoczynasz. Bo to trwa, bo to może się nie udać, bo w zasadzie nie masz na to czasu. Wymówek jest dużo, ale późniejszych narzekań jeszcze więcej- Bo nic się nie zmienia, bo stoisz w miejscu, bo nie masz możliwości, żeby się rozwijać. Smutne, depresją podszyte życie wiecznie narzekającego, malkontenta. Żeby cokolwiek się stało, zmieniło, poszło do przodu, trzeba działać, trzeba podejmować się nowych wyzwań, a czasem nawet podejmować ryzyko. Nawet wybitnie utalentowany Picasso nie stworzyłby ani jednego ze swoich dzieł, gdyby siedział cały dzień na kanapie przykryty kocem i przewijał Facebooka, popijając kawę.  Działał, pracował, nawet wtedy gdy motywacja była kiepska, a wena nie chciała nadejść.

Jak sobie z tym radził?

Mawiał: „Gdy przychodzi natchnienie, zastaje mnie przy pracy”

Nawet gdy nie miał ochoty i weny, siadał i malował- zaczynał, w trakcie pracy, wena, natchnienie, inspiracja przychodziła, a potem to już samo szło. Dobrze wiecie, że flow- nie pojawi się tak znienacka. A na pewno nie wtedy , gdy siedzisz ze skwaszoną miną i narzekasz. Chcesz poczuć, wpaść w flow?- stan między satysfakcją a euforią, wywołany całkowitemu oddaniu się jakiejś czynności (Mihaly Csikszentmihalyi) Pracuj! Podejmuj się wykonywania zadań. Próbuj! To chyba Picasso miał na myśli- żeby dokonywać rzeczy niezwykłych, trzeba najpierw zdecydować się zrobić pierwszy krok,  a potem konsekwentnie działać, w pełni angażować się w to co robimy, mieć przekonanie do tej pracy. Czyli dotrzymać wszystkich warunków, żeby flow mogło zaistnieć, żeby wena mogła nadejść i żeby stał się sukces!

Nie ma innego wyjścia! Wszystkie badania dowodzą, że nie wystarczy być utalentowanym, trzeba rozwijać swoje zdolności, nie zatrzymywać się w miejscu. Wg Einsteina talent to tylko 1% sukcesu- geniuszu, 99% to ciężka praca. Jeśli wydaje Ci się, że masz żadnego specjalnego talentu, bo nie malujesz jak Picasso ani nie konstruujesz jak da Vinci, to po prostu pracuj, szukaj go. Bądź utalentowany przede wszystkim do pracy. To chyba najcenniejszy dar. Rozwijaj się, przenigdy nie stawaj w miejscu. Wiecie, że ja sama zaczęłam pisać o mindfulness i szczęściu, pracując na zmywaku w słonecznej Francji? Nie ma przeszkód. Są tylko wymówki.

Chcesz zmiany, to musisz się jej podjąć. Chcesz mieć lepsze życie, to pomyśl co możesz zrobić, aby takie było i działaj! Nie bój się porażek, prób i błędów. Wszystko to wcześniej czy później doprowadzi Cię do osiągnięcia celu. To jest część tej drogi. Odwagi! Pierwszy krok do lepszego życia, to przekonanie, że faktycznie mamy moc, aby coś zmienić i wiara w siebie. Uwierz, że możesz dokonywać rzeczy niezwykłych! Niczym nie różnisz się od Picasso, jeśli równie gorliwie podchodzisz do tego co robisz. Każde osiągnięcie zaczyna się w głowie. Dlatego tak ważne jest  odpowiednie nastawienie.

Na koniec, jeszcze jedna rada od Picasso:

„Jeżeli myślisz, że możesz i potrafisz, to masz rację; a jeśli myślisz, że nie możesz i nie potrafisz, to też masz rację”.

 

P.S. Nie lubisz Picasso? Posłuchaj Babci– „Bez pracy nie ma kołaczy”