kfcdflbu6za-christopher-campbell

SAMOzdrowie

W czasach gdy moda na zdrowe odżywanie, aktywności fizyczną, dbanie o siebie i jakość swojego życia otacza nas ze wszystkich stron, watro zatrzymać się na moment refleksji. Zapraszam Cię dziś do zastanowienia się nad tym czym tak naprawdę jest dla Ciebie… ZDROWIE ? Czy pogoń za doskonałą kondycją ciała ma coś wspólnego z utrzymaniem i ochroną zdrowia.

CIAŁO POD KONTROLĄ

Z pewnością dla każdego z Nas zdrowie warte jest zachodu, angażujemy się w coraz to nowe aktywności, by usprawnić funkcjonowanie organizmu. Stosujemy, z różnym skutkiem coraz to nowe diety, treningi, zabiegi, które mają nas ustrzec przed chorobami. Człowiek z natury kieruje swoje działania w stronę utrzymania i poprawy dobrostanu. To działanie sprawia, że wzmacniamy kontrole i czujemy wpływ , który mamy na siebie i swoje życie. Samokontrola i poczucie skuteczności są niezmiernie ważne w utrzymaniu ZDROWIA, czyli pełnego dobrostanu psychicznego, fizycznego i społecznego.  Czy zastanawiałeś się kiedyś, czy ślepe podążanie za każdą nowinką , rzekomo poprawiającą jakość Twojego  życie naprawdę Cię wzmacnia ?

Już od dawna psychologia, próbując wyznaczyć czynniki wpływające na poprawę zdrowia, zwróciła  uwagę na role jaką pełni POCZUCIE WŁASNEJ SKUTECZNOŚCI. Z dużą dozą prawdopodobieństwa można stwierdzić, że wiele w naszych czasach starania o to by tą kontrolę odzyskać, posiąść.

Lubimy gdy wszystko jest pod kontrolą, mamy wrodzoną potrzebę poczucia sensu i spójności. Tak jak zawsze warto jednak zachować złoty środek, niekontrolowane odchylenia od wartości środkowych, prawie zawsze skutkują zachwianiem równowagi.

Co można więc zrobić by wykorzystać tkwiącą w każdym z nas wewnętrzną siłę jaką jest kontrola i skuteczność, by służyła naszemu zdrowiu?

  1. Działaj!

Samoskuteczność rodzi się w działaniu, niczym mięśnie buduje się gdy każdego dnia, wstajesz z podniesioną głową i uśmiechasz się do świata. Bierność nigdy nie przyniesie efektu, również  jeśli mowa o zdrowiu i jakości życia. Tak więc rusz się z kanapy i zacznij stawiać pierwsze kroki, nawet gdyby miało się nie udać, nawet gdy się potkniesz. Chcąc budować swoją samoskuteczność , musisz zacząć używać mięśni swojej woli. Stawiaj sobie poprzeczkę odrobinę wyżej, zanurz się w swoim życiu. Pracuj, a osiągniesz oszałamiające efekty.

To co najważniejsze, jedyną osobą z jaką wolno Ci rywalizować i porównywać się w jakikolwiek sposób- to Ty sam z wczoraj. Postaraj się zwrócić w stronę swojego wnętrza, odetnij się od chorej rywalizacji i pędu świata. Jeśli chcesz poczuć swoją skuteczność naucz się zdrowego egoizmu.

  1. Szukaj sensu!

Wiodące koncepcje zdrowia ostatnich lat podkreślają rolę poczucia sensu w utrzymaniu i ochronie zdrowia. To kolejny ważny czynnik, który wzmacnia skuteczność i daje to przyjemne uczucie kontroli tak nam potrzebne, by w dobrej kondycji cieszyć się życiem. Sensu warto więc szukać w każdej minucie życia. Nie intruzywnie, na siłę, lecz z opanowaniem, podążając za strumieniem biegnących myśli. Warto uświadomić sobie, że każde uderzenie serca, każdy mały drobny gest wdzięczności, uśmiech, nadają życiu sens. Szukaj więc znaczenia w codzienności, dążąc do rzeczy wielkich, nadaj smak każdej minucie życia.

  1. Uważniej!

Bądź uważny na sygnały, które wysyła Ci Twoje ciało. Podziękuj każdej komórce swojego organizmu za to, że jest, że pozwala Ci istnieć. Zdrowie fizyczne ma niebagatelny wpływa na dobrostan psychiczny, z wzajemnością zresztą. Dbając więc każdego dnia o dietę, aktywność fizyczną, odpowiednie nawodnienie nawiązujesz z sobą dialog. Wysyłasz informacje do umysłu- „ Jestem swoim przyjacielem”. Sprawna komunikacja z „ centralą” to podstawa, by poczuć swoją skuteczność.

  1. Poszukaj wsparcia!

W pogoni za skutecznością często zapominamy o jednym ważnym aspekcie. Czasem wyrazem naszej kontroli, jest zdanie się na innych. Oddanie kawałka odpowiedzialności, drugiej osobie i zbudowanie partnerskiej, symbiotycznej relacji, która wzmocni obie strony. Nie daj się zwieść sprzedawanym sloganom mylącym poczucie własnej skuteczności oraz kontroli z destrukcyjną dominacją. Spróbuj spojrzeć na te obszery swojego życia, zdrowia w których nie dajesz sobie rady, które są Twoją pietą Achillesa. Nie próbuj na siłę ich ulepszać, lecz poszukaj dookoła siebie osób które mogą Ci pomóc. Zobaczysz jaki kamień spadnie z Twojego serca.

  1. Bądź odpowiedzialny!

Kluczowa kwestia gdy pragniesz cieszyć się upragnionym dobrostanem. Wpływ na własne życie niesie za sobą odpowiedzialność. Każdego dnia dokonujesz decyzji, podejmujesz mniejsze lub większe starania, by zadbać o siebie, swoje ciało, duszę i umysł. Skupiając się na tym co dobre i wartościowe, otaczając się pięknem i szanując swoje ograniczenia, możesz wzmocnić poczucie własnej kompetencji i jednocześnie pozytywnie wpłynąć na jakość swojego życia.

A teraz pora na krótką praktykę…

Mam więc dziś dla Ciebie małe zadanie- usiądź wygodnie, zamknij oczy podziękuj sobie za to, że jesteś. Zaopiekuj się sobą, bądź dla siebie wyrozumiałym rodzicem i uświadom sobie, że masz w sobie wystarczająco dużo motywacji, by sprostać wymaganiom życia. Tak właśnie rodzi się poczucie skuteczności które wzmacnia zdrowie – potrzebne są dwa komponenty WIARA i DZIAŁANIE.

Może więc warto pozwolić sobie na pełne zadbanie o (samo)zdrowie?