IMG_6688

Czego potrzebujesz najbardziej do tego, żeby żyć w pełni? Pieniędzy? Poczucia bezpieczeństwa? Jedzenia? Relacji? A może ruchu? Według Grzegorza Pawłowskiego, coacha ICC, coacha oddechu oraz trenera biznesu, najbardziej potrzebujemy oddechu.

IMG_6684

14 marca miałam przyjemność uczestniczyć w warsztatach prowadzonych przez Grzegorza, właśnie w temacie świadomego oddychania i czerpania w pełni z życia. Ponieważ od kilku lat temat oddechu bardzo mnie interesuje i od roku uczę się również tej pracy, byłam bardzo ciekawa czego dowiem się na warsztatach.

Zostałam bardzo pozytywnie zaskoczona zarówno przez sposób prowadzenia zajęć, ale też formę przekazu. Grzegorz oprócz części teoretycznej pracy z oddechem, pozwolił nam doświadczyć kilku ciekawych ćwiczeń, takich jak na przykład oddech wody, czy oddech ognia. Razem z uczestnikami mieliśmy też okazję do tego, żeby na chwilę zatrzymać się przy swoich emocjach i pooddychać tymi emocjami (to było bardzo interesujące!).

Ale to co zapadło mi najbardziej w pamięci to dotykanie siebie z oddechem i bez oddechu. Na czym to polega? Wstrzymaj oddech i zacznij dotykać np. swojej ręki. A teraz zacznij znów oddychać i sprawdź, czy jest jakaś różnica między jednym a drugim sposobem dotykania. Dla mnie była to ogromna przepaść!

Oddech jest tym co towarzyszy nam od pierwszego momentu na tym świecie, aż do ostatniego. Na szczęście jest za darmo i jest dostępny cały czas. Może już czas, aby przyjrzeć się bliżej pozytywnym efektom świadomego oddychania? Bardzo polegam zgłębić ten temat bardziej.