kocham cię

Czy szczęście po stracie jest możliwe? O “PS Kocham Cię na zawsze” Cecelii Ahern

Rzadko zajmujemy się na łamach naszego magazynu książkami fabularnymi. Jednak w tym przypadku nie mogłyśmy się z Wami nie podzielić powieścią, która skradła serca co najmniej połowie naszej redakcji. Jeśli ktokolwiek z Was śmiał się i jednocześnie wzruszał do łez przy “PS Kocham Cię”, mamy cudowną wiadomość! Oto przed Wami jej kontynuacja: “PS Kocham Cię na zawsze”. Dotyka ona w równie subtelny sposób naszych najgłębszych uczuć, w obliczu miłości i… śmierci.

Gdy Holly zaczęła powoli układać możliwie harmonijne życie po śmierci swojego męża, znajdując oparcie w nowym partnerze i pracując przy boku swojej wspierającej siostry, nagle niespodziewanie wracają do niej bolesne uczucia, które zdawała się mieć już za sobą. Dzieje się to za sprawą publicznie nagrywanego podcastu na żywo, w którym miała opowiedzieć o przeżyciach po stracie swojego męża i niezwykłego roku, który podarował jej dzięki zostawionym listom. Jej opowieść staje się inspiracją dla jednej z uczestniczek, która postanawia “wykorzystać” pomysł Gerry’ego i podsunąć go innym, śmiertelnie chorym osobom, aby mogły zostawić cząstkę siebie bliskim. Członkowie powstałego “Klubu PS Kocham Cię” proszą również o pomoc Holly, wciągając ją tym samym w powrót do przeszłości, którą tak bardzo chciała pożegnać. 

Przyjaźń z osobami z klubu, proszącymi ją o pomoc w pozostawieniu czegoś wyjątkowego dla swoich bliskich stanowi dla niej duże, emocjonalne wyzwanie, lecz jednocześnie staje się ponowną, pełną bogatych refleksji podróżą w głąb siebie. Okazuje się, że decyzja ta przynosi jej więcej dobrego, niż mogła sobie wyobrazić. Czerpiąc dary z nowo zawartych przyjaźni zaczyna widzieć siebie jako odmienioną po śmierci męża kobietę i przyglądać się możliwościom budowania szczęśliwej przyszłości bez jednoczesnej “zdrady” przeszłości. 

To, co daje nam Cecelia Ahern poprzez historie swoich bohaterów, to spojrzenie na nasze życie w obliczu własnej śmiertelności, jak i utraty naszych bliskich. Pomimo ogromnego bólu z tym związanego, strata może ukształtować nową, bogatszą i silniejszą wersję nas samych. Jest to jedna z powieści, która nie wiąże śmierci wyłącznie z cierpieniem. Autorka w niezwykle czuły, ale i szczery sposób porusza te trudne obszary naszej egzystencji, jednocześnie pozostawiając nas pełnymi nadziei i wiary w to, że szczęśliwe życie pomimo straty jest możliwe. 

“PS Kocham Cię na zawsze”, Cecelia Ahern, Wydawnictwo Akurat 

kocham cię