fb_cytat_CODZIE_11_FB

Poznaj siebie w 1 rok- Co-dziennik, książka pełna wyzwań dla Czytelnika

Zapewne wielu z nas może przyznać się, że przynajmniej raz w życiu, postanawiało prowadzić pamiętnik, czy też coś w rodzaju dziennika. Tyle różnych rzeczy nam się przydarza, tyle sytuacji i chwil, które chcielibyśmy zatrzymać i w strachu przed zapomnieniem, decydujemy się je skrupulatnie odnotowywać. Zapisywanie swoich myśli, inspiracji, emocji i przeżyć, mogłoby nam naprawdę wiele dać, gdyby nie jeden mały drobiazg- zazwyczaj wielu z nas, zapał mija zbyt szybko i ciężko nam wytrwać w codziennym odnotowywaniu naszej historii.  Może więc warto wypróbować nieco inną formę pamiętnika?  Co powiecie na prowadzenie pamiętnika, który nie dość, że utrwali na piśmie Twoje przemyślenia, to jeszcze pozwoli Ci lepiej poznać samego siebie i będzie wspierał Cię na Twojej ścieżce samorozwoju? Taki pamiętnik Level- Ekspert.

Wydawnictwo Sensus wychodzi naprzeciw naszym potrzebom i proponuje swoją świeżutką pozycję: „Co-dziennik, książka pełna wyzwań dla Czytelnika”.

Co-dziennik to przyjemna książeczka, która zawiera 365 zadań/ ćwiczeń na każdy dzień roku. Te ćwiczenia to zazwyczaj jedno pytanie, na które trzeba szczerze i zwięźle odpowiedzieć. Pytania trzeba przyznać, typowe nie są-

  • O czym myślisz, kiedy bierzesz prysznic, myjesz zęby, pijesz kawę — gdy wykonujesz rutynowe czynności na autopilocie?
  • Jak to jest, gdy los stawia Cię pod ścianą i nie wiesz, co zrobić?
  • Czyjego uznania/aprobaty pragniesz/potrzebujesz?
  • Czym jest szczęście/byt/siła?
  • Czego nauczyła Cię ostatnia przegrana?

A czasami przyjmują też postać wyzwań, np.:

  • Zrób dziś dobry uczynek
  • Od teraz przez 24 godziny nie patrz na zegarek
  • Napisz do siebie list, który przeczytasz za 10 lat

Ilość pytań i ich różnorodność pomaga nam lepiej poznać samych siebie, odkryć  swoją osobowość, poszerzyć horyzonty myślowe i sprawdzić jakie schematy myślowe nami kierują? Co na nas najsilniej oddziałowuje? Dlaczego reagujemy w określony sposób i kim jesteśmy?  Ponadto ułatwia nam uporządkować listę celów i zadań, określenie priorytetów, przez co porządkujemy nasze życie.

Takie mini zadania świetnie pobudzają kreatywność, zmuszają do nieszablonowego myślenia. Teraz kiedy wszystkie portale, blogi i magazyny wprost krzyczą: Zadbaj o siebie! Zrób coś dla siebie- łatwo wpędzić się w poczucie winy, że nie mamy czasu, ani pieniędzy, na regularną pielęgnację ani ciała, ani umysłu. A my konsekwentnie, ambitne plany stałego samorozwoju spychamy na bok, bo zawsze jest coś ważniejszego do załatwienia.

Dlatego z Co-dziennikiem- zrób codziennie coś dla siebie!

Poświęć niewielką chwilę dziennie na odkrywanie swojej osobowości i jednocześnie na pracę nad sobą. Poszukuj inspiracji, poznawaj i rozwijaj swoje talenty, pobudzaj kreatywność i szare komórki do myślenia, definiuj najważniejsze rzeczy w Twoim życiu.  Nie musisz wydawać majątku na popularne kursy samorozwoju, najpierw spróbuj pracować sam ze sobą, ćwicz się w konsekwencji i nie odpuszczaj w połowie. Zaglądnij głębiej w swoje wnętrze, postaraj się zrozumieć samego siebie, a nie od razu oceniać. Dopiero potem będziesz mógł stwierdzić, czy prowadzenie takiego pamiętnika, pomogło Ci w byciu lepszym i szczęśliwszym człowiekiem.

Uwielbiam takie poradniki. Dla mnie „Co- dziennik”, to polska odpowiedź na  „The Book of You- Codzienne mikroakcje dzięki, którym poczujesz się lepiej”(podobna pozycja, która znajduje się już na polskim rynku). Jednak wszystko co pomaga nam lepiej zrozumieć samych siebie i motywy naszych działań i zachowań, jest warte uwagi. Dlatego już od dzisiaj- zacznij robić coś dla siebie- Czytaj Co-dziennik.