spring-fed-images-136098

Czy na pewno nie pracujesz na urlopie?

Odpoczywasz w ogrodzie. Słyszysz szum drzew, głosy natury i przyjemny powiew wiatru. Nagle tę błogość przerywa elektroniczny dżwięk „dig,dig”, i jeszcze następny „dig,dig”. Zaczynasz wykonywać nerwowe ruchy w poszukiwaniu telefonu, który ugrzązł gdzieś na dnie koszyka piknikowego. Masz. Znalazłeś telefon. Dźwięk już ucichł, ale nadal brzmi w Twojej głowie. To bardzo dobrze znany Ci dźwięk smsa. Zazwyczaj jak go słyszysz to Twoje ciało reaguje szybkim spięciem mięśni a myśli podążają w jedną tylko stronę. Praca. To jest to słowo, które zostało przywołane dźwiękiem telefonu. Zaczynasz czytać smsa. Twoje serce przyspiesza, krew zaczyna szybciej płynąć, stopy zaczynają się bezwiednie poruszać. Tak reaguje Twoje ciało, a jesteś przecież na urlopie.

Znasz podobną sytuację? Pamiętasz kiedy przywołała Cię praca na urlopie?

Jak odpoczywają Polacy?

Bycie w pracy podczas urlopu jest coraz powszechniejszym zjawiskiem. Z raportu Monitor Rynku Pracy sporządzonego przez Instytut Badawczy Randstad wynika, że tylko 64 proc. Polaków zapomina o pracy podczas wakacyjnego wyjazdu. Według ankietowanych, wynika to w dużej mierze z nadmiernych oczekiwań przełożonych. Aż 60 proc. polskich pracowników otrzymało bowiem polecenie, by byli dostępni telefonicznie podczas urlopu, a 36 proc. zostało zobligowanych przez szefów do natychmiastowego odpowiadania na służbowe telefony i e-maile. Tak wyglądają dane statystyczne w Polsce.

Jak to wygląda w praktyce?

 Pracowanie podczas urlopu to nie tylko wykonywanie konkretnych czynności, które wykonujesz podczas codziennej pracy i bycie w dyspozycji szefa. To również pracowanie mentalne, czyli myślenie o pracy, planowanie i zamartwianie się służbowymi tematami. Z moich doświadczeń pracy jako HR Business Partner wynika, że z tym oddzieleniem mentalnym mamy większy problem, niż z fizycznym podejmowaniem pracy podczas urlopu. O ile zaplanowanie urlopu w kalendarzu nie stanowi większego problemu, o tyle bycie w pełni obecnym myślami i uczuciami w czasie przeznaczonym na odpoczynek, jest już dużo większym wyzwaniem.

 

Jaki jest cel urlopu?

Urlop kojarzy nam się z odpoczynkiem i nabraniem sił do tego, by sprostać wyzwaniom, które czekają nas po powrocie do pracy.  Z odpoczynkiem, który jest ładowaniem naszych baterii fizycznych, psychicznych i duchowych. Ładujemy te baterie po to, by później tę energię oddać m.in. pracując. Sprawa wydaje się prosta, że odpoczywamy by móc później pracować. W praktyce okazuje się, że mamy problem z efektywnym odpoczynkiem. Efektywnym, czyli takim, podczas którego faktycznie skupiamy się na odpoczynku, oddalając się od spraw służbowych.

Dlaczego jest to ważne?

Pracując z menadżerami, osobami poświęcającymi na pracę po 60, 70 godzin tygodniowo plus weekendy przekonałam się, że odpoczynek jest absolutnie konieczny do tego by prowadzić zrównoważone życie. Wg. badań Polskiego Stowarzyszenia Zarządzania Kadrami 65% polskich menadżerów pracuje podczas urlopu. Dodatkowo okazuje się że aż 79% ankietowanych nie bierze L-4 kiedy naprawdę choruje. To oznacza, że nie słuchamy naszego organizmu, który domaga się tego by zwolnić i zregenerować się. Tylko przeplatając okresy intensywnej pracy z okresami efektywnego odpoczynku jesteśmy w stanie zadbać o zdrowie fizyczne i równowagę psychiczną. Brakiem odpoczynku narażamy się na poważny spadek efektywności również w pracy.

Czym jest zatem efektywny odpoczynek?

Efektywnie odpocząć to znaczy dostarczyć sobie doświadczeń, dzięki, którym się zrelaksujesz, zatrzymasz, zastanowisz i naładujesz baterie, by później korzystać z tej energii. Nawet jeśli jesteś ciałem daleko od pracy to sprawdź gdzie krążą Twoje myśli? Natarczywie myśląc o pracy angażujesz w to swoje emocje, które wchodzą na tor emocji „pracowych”. Angażujesz też swoje ciało, którego procesy fizjologiczne zaczynają funkcjonować jak podczas pracy. Cały Twój organizm reaguje jak podczas pracy. Czy na pewno jest to odpoczynek?

Jak zacząć efektywnie odpoczywać – ćwiczenie dla Ciebie

Zorganizuj sobie spokojną chwilę i zadaj sobie pytanie: Z jakiego powodu naprawdę pracuję na urlopie?

Wypisz na kartce wszystkie odpowiedzi, które przychodzą Ci do głowy. Absolutnie wszystkie. Przyjrzyj się im i zastanów się, czy na pewno wszystkie są REALNE do zaistnienia. Być może niektóre z nich to tylko doświadczenia Twoich znajomych/rodziny, a nie koniecznie Twoje? Być może inne są mało realne i wyolbrzymione i istnieją wyłącznie w Twojej głowie? Sprawdź ile z nich może faktycznie zaistnieć w Twoim życiu.

Kolejne pytanie na które uczciwie poszukaj odpowiedzi to: Jakie ponoszę koszty braku efektywnego odpoczynku? Przyjrzyj się odpowiedziom i sprawdź, czy te koszty nie przewyższają zysków, które osiągasz pracując mentalnie podczas urlopu?

Następnie zaplanuj sobie w kalendarzu taki urlop, podczas którego nie będzie odbierał telefonów, odpisywał na służbowe maile i całkowicie oddasz się chwili obecnej. To nie musi być długi czas, ale długi na tyle, byś mógł sprawdzić jak czujesz się w takiej sytuacji, jakie emocje to w Tobie wywołuje. Być może dzięki temu doświadczeniu odkryjesz co tak naprawdę przeszkadza Ci efektywnie odpoczywać i znajdziesz takie sposoby na odpoczynek, które pozwolą Ci na prawdziwą regenerację.