cele-1024x683

Jeśli nie wiesz gdzie chcesz iść to prawdopodobnie tam nie dojdziesz. Brzmi banalnie, prawda? Zastanów się jednak przez chwilę na ile precyzyjnie określasz swoje cele, które chcesz osiągnąć? Na jakie elementy zwracasz uwagę kiedy je wymiarujesz? Czy na pewno bierzesz wszystko pod uwagę określając swoje cele? Czy na 100% wiesz co chcesz i po co?

Przedstawiam Ci listę 10 pytań, na które warto odpowiedzieć określając swoje cele.

1. Jak najbardziej pozytywnie mogę określić swój cel?

Chcę schudnąć, chcę spłacić debet, chcę rzucić papierosy. To są pozytywnie sformułowane cele. Jeśli przyjrzymy się im bliżej okazuje się, że te cele związane są nie z osiąganiem, a raczej z pozbywaniem się „czegoś”. Lubisz się czegoś pozbywać?

Jeśli nie, pomyśl:

  • co chcesz mieć kiedy schudniesz (smukłą sylwetkę, zdrowe ciało?),
  • o czym chcesz myśleć zamiast o spłacaniu debetu (o wolnym dysponowaniu pieniędzmi, o racjonalnym tworzeniu i realizowaniu budżetu domowego?),
  • co chcesz robić zamiast rzucania papierosów (chcesz mieć czyste płuca, chcesz mieć świeży zapach z ust, a może chcesz oszczędzić pieniądze?)

2. Po czym rozpoznam, że osiągnąłem swój cel?

Załóżmy, że Twoim celem jest nauczyć się mówić dobrze w języku angielskim. Po czym rozpoznasz, że mówisz dobrze? Czy to będzie oznaczało, że z sukcesem przeprowadzisz negocjacje z klientem, czy też zamówisz jedzenie w restauracji, a może przeprowadzisz szkolenie w tym języku?

Istotne jest, aby dokładnie doprecyzować wszystkie ogólniki jakie znajdują się w nazwanym celu. Słowa takie jak dobrze, szybko, efektywnie, przyjemnie mogą znaczyć dla każdego coś innego i również dla Ciebie, w zależności od tego na jakim etapie życia jesteś. Jeśli rok temu zakładałeś, że chcesz umieć dobrze angielski, czy dzisiaj to znaczy dla Ciebie to samo?

3. Jaki efekt przyniesie mi osiągnięcie tego celu?

Chcesz przebiec maraton? A może chcesz awansować w firmie, w której pracujesz od kilku lat? Oprócz określenia celu (kierunku Twojego działania), zastanów się też nad efektem (rezultatem działania). Czy efektem tego, że przebiegniesz maraton będzie Twoja satysfakcja, poczucie sukcesu, zadowolenia, a może efektem tego będzie zainspirowanie rodziny do rozpoczęcia biegania?

Jeśli awansujesz na starszego specjalistę lub managera, co Ci to da, że osiągniesz ten cel? Będziesz zarabiać więcej pieniędzy, poczujesz się doceniony, będziesz mieć satysfakcję, czy też uznanie wśród najbliższych? A może inny efekt Ci to przyniesie?

Efektem osiągnięcia celu mogą być zarówno rezultaty materialne (lepsza pensja, medal itp.), emocjonalne (poczucie spełnienia, szczęścia) oraz społeczne (uznanie wśród członków rodziny, wyższy status społeczny). Ciekawe jest to, że w chwilach zwątpienia, na drodze do osiągniecia celu, to właśnie efekt staje się często motywacją. Pamiętaj zatem nie tylko gdzie idziesz, ale też po co. 

4. Jakie argumenty świadczą o realizmie tego celu?

Inaczej mówiąc: jakie masz dowody na to, że ten cel jest do osiągnięcia? Popatrz z perspektywy umiejętności, doświadczenia i innych zasobów, które posiadasz (np. mam umiejętność działania pod presją czasu a ta będzie mi potrzebna na stanowisku, na którym chcę pracować; przebiegłem kiedyś podobną odległość jak w maratonie, w którym chcę startować; odbyłem cykl szkoleń, które przygotowały mnie na stanowisko managerskie). Zwróć też uwagę na to, czy ktoś z Twoich znajomych, z Twojego środowiska lub czy ktokolwiek kiedykolwiek na świecie miał podobny cel do osiągnięcia jak Ty i go zrealizował. Jeśli tak, jakie zachowania możesz skopiować od tej osoby, czym możesz się zainspirować? Jak osiągnięcie celu przez tą osobę świadczy o realizmie Twojego celu?

5. Jaka jest użyteczność i ekologiczność tego celu?

Wyznaczając cel zastanów się nad jego użytecznością, tzn. do czego i jak mi się przyda zrealizowanie tego co mam w planach. Odpowiedz sobie też na pytanie, czy ten cel jest ekologiczny tzn. czy niczego nie niszczy, czy ktoś lub coś może stracić jeśli Ty osiągniesz ten cel.

Awansując na managera w tym samym zespole, w którym pracujesz obecnie- jak myślisz, jak to wpłynie na Twoje relacje z koleżankami i kolegami? Co możesz Ty i co mogą oni stracić, ale też co mogą zyskać w wyniku Twojego awansu?

6. Kto oprócz mnie może być zainteresowany osiągnięciem celu?

Czasem cel nie jest związany tylko z nami, ale też z osobami trzecimi. Jeśli planujesz wyjazd za granicę na rok czasu, kto z Twoich najbliższych może być zainteresowany tym celem? Kogo warto o tym poinformować, kto może mi pomóc w osiągnieciu tego celu, lub kogo warto uprzedzić, żeby w tym nie przeszkodził?

7. Kiedy konkretnie chcę osiągnąć ten cel i jak to zrobię?

Bardzo istotne jest, abyś określając swoje cele nie nazywał ich enigmatycznie: za 3 miesiące wyjadę na wakacje. To nie jest precyzyjne, bo za miesiąc nadal będziesz mógł za 3 miesiące wyjechać na wakacje. Określaj konkretne daty do kiedy chcesz osiągnąć cel. Jeśli niemożliwe jest określenie daty dziennej, wyznacz termin najbardziej precyzyjny np. druga połowa maja 2016.

Określ też jak to zrobisz, czyli jakie Twoje działania, aktywności pomogą Ci w osiągnięciu tego celu.

8. Jakie będą etapy osiągania tego celu?

Większość celów, zwłaszcza długoterminowych, potrzebuje podzielenia na mniejsze etapy. Pomyśl chwilę jakie kolejne kroki są Ci potrzebne aby dotrzeć do miejsca, w którym chcesz się znaleźć.

W przypadku, gdy chcesz przebiec maraton, być może pierwszym etapem jest zakup odpowiednich butów, stroju, a kolejnym etapem jest przeczytanie książki lub udanie się do trenera personalnego, który pomoże Ci się przygotować. Ważnym krokiem może się też okazać zmiana diety i systemu codziennego funkcjonowania (np. kładzenie się o 23.30 spać, aby o 6.00 rano pójść pobiegać przez godzinę).

9. Kiedy i w jaki sposób będę kontrolował osiąganie celu?

Gdy już masz określone etapy realizacji celu, wyznacz też sposób kontrolowania docierania do punktu X. Czy kalendarz wystarczy do kontroli, a może potrzebujesz robić sam sobie raporty w Excelu lub np. potrzebujesz wpisać te etapy w aplikację Trello albo inny program zarządzania projektami?

Jeśli nie będziesz kontrolować osiągnięcia celu możesz nie zauważyć, że odbiegasz od jego realizacji.

10. Jakiego ryzyka nie wziąłem pod uwragę?

Częstym powodem rezygnacji z osiągniecia celu jest spotkanie na swojej drodze przeszkody. Zrób listę rzeczy, które mogą Ci utrudnić realizację celu. Czy ryzykiem będzie spadek Twojej motywacji, brak finansów, a może złe opinie i brak wsparcia od innych?

Kiedy już określisz tę listę, zastanów się: jak mogę przeciwdziałać tym ryzykom? Jak mogę sobie z nimi poradzisz?

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że gdy uświadomisz sobie strategię działania w takiej sytuacji, łatwiej będzie Ci ją wdrożyć.

Które z tych elementów brałeś wcześniej pod uwagę określając swoje cele? Na które będziesz zwracać teraz większą uwagę?

A może  znasz inne pytania, które warto sobie zadawać wyznaczając cele i chcesz się nimi podzielić? Koniecznie daj znać w komentarzu.