Najpiękniejszy prezent na Święta 

Czas świąteczny kojarzy nam się z prezentami, z obdarowywaniem tych, na którym nam zależy. Podarunek stał się symbolem okazywania, jak ważny ktoś jest dla nas. Łatwo można popaść w szaleństwo zakupowe i stracić z oczu to, co jest tak naprawdę najważniejsze. Prezenty nie będą cieszyć, jeśli w domu będzie panowało napięcie, smutek, niepewność. Jeśli będziemy je otwierać w samotności. Jeśli dom będzie ostatnim miejscem, w którym chciałoby się w tym czasie być. Zadbaj o atmosferę w domu, a radość na twarzach bliskich zobaczysz bez obdarowywania prezentem. Każdego dnia masz coś do zaoferowania. Cudowne w obdarowywaniu jest obserwowanie szczęścia bliskiej osoby. A tak nie wiele potrzebujesz, by to zrobić.
Co pięknego możesz podarować:
  • SWÓJ CZAS – w nawale obowiązków mamy go naprawdę mało na to, aby ze sobą porozmawiać, poznać się na nowo, usłyszeć potrzeby, poprzytulać się, po prostu pobyć. Zaplanujcie wspólnie te Święta, co będziecie robić, kiedy, niech każdy się zaangażuje, poczuje, że jego zdanie się liczy, że w ogóle się liczy jako osoba.
  • WYBACZENIE – krzywd, zranień, które nosisz w swoim sercu, a które mocno oddalają, dystansują Cię od Twoich bliskich. Wybaczając robisz przestrzeń na przyjemniejsze emocje. Nie chodzi tutaj o to, abyś odłożyła swoje krzywdy na później czy wymazała wszystko z pamięci, gdyż tak to nie działa. Zachęcam Cię bardziej do powstrzymywania się od ciągłego wspominania, wypominania czy pretensji, które tylko sprawiają, że rany nie mogą się zagoić, a w Tobie pozostaje smutek, rozczarowanie czy zawód. To tak jakbyś ciągle wchodziła na rozżarzony węgiel i pomimo tego, że czujesz, że parzy nadal w nim tkwiła.
  • SWOJĄ OBECNOŚĆ – bycie tu i teraz, reagowanie, widzenie drugiej osoby, odzwierciedlanie jej, rozumienie, bycie przy niej szczególnie wtedy, kiedy tego potrzebuje. Zbliżają się święta, więc spróbuj zbliżyć się i Ty do tych, których kochasz. Niech sernik, karp czy alkohol nie zasłonią Ci tych, na których Ci najbardziej zależy. Powiedz im o swoich uczuciach, posłuchaj tego, co sami mają do powiedzenia. Wsłuchuj się uważnie, patrz na swojego rozmówcę, poczuj jak stajecie się sobie jeszcze bliżsi.
Zrób podarunek również sobie. Zobacz, co chciałabyś dostać od innych i sprawdź na ile jest to marzenie wypowiedziane wprost, więc na ile jest szansa, że ten prezent otrzymasz. Nie czekaj do kolejnych Świąt, nie zapominaj o sobie i pod choinką zostaw również prezent dla siebie. Myślisz sobie, że to głupie, może i tak, ale masz ogromną szansę na sprawienie sobie radości. A czyż nie o to chodzi w Święta jak i na codzień.
Przypomnij sobie o czym marzyłaś, jak byłaś dzieckiem, co się dla Ciebie liczyło. Czy teraz, kiedy jesteś dorosła Twoje dziecięce marzenia mają znaczenie, czy bierzesz pod uwagę to, co było dla Ciebie ważne a czego brakowało? Czy sama wpadłaś w pułapkę powtarzania tego, co było w Twojej przeszłości, a o Twoim wewnętrznym dziecku dawno zapomniałaś?
Niech ten świąteczny czas będzie dla Ciebie czasem zatrzymania, refleksji i czasem wypełnionym cudownymi chwilami.
Możesz dać swoim bliskim najpiękniejszy prezent, jakim jest Twoja miłość, obecność i Twój uśmiech. Uwierz mi to naprawdę wystarczający prezent, bo to dar prosto z serca, którego nie da się dostać za żadne pieniądze. 

 

Pięknych chwil i niezapomnianych prezentów Ci życzę.

Katarzyna Kaczmarek