Moja psychologia ma kolor...

Kontynuujemy nasz cykl “Moja psychologia ma kolor…”, w którym redaktorki naszego magazynu opisują czym jest dla nich psychologia i z jakim kolorem kojarzy im się najbardziej. Dzięki tym krótkim wpisom chcemy dać się lepiej poznać, pokazać wam nasze inspiracje. Przyświeca nam jeszcze oczywiście wyższy cel – pokazanie piękna psychologii przez skojarzenie z kolorami!

Moja psychologia ma kolor turkusowy

Odpowiada Anita Michalska – politolog, coach, trener. 

Już w liceum fascynowała ją psychologia, jednak uważała, że na pewno nie dostanie się na studia, więc nawet na nie nie zdawała. Psychologia wróciła do niej po kilku latach kiedy zdecydowała się na pierwszy kurs trenerski. Od 7 lat prowadzi sesje indywidualne i warsztaty grupowe z tematów związanych z zarządzaniem, asertywnością i pewnością siebie. Autorka programów rozwojowych dla managerów największych organizacji w Polsce. W ostatnim czasie prowadzi również webinary i ekursy (np. Jak zadbać o swoją karierę w 16 tygodni) dla osób, które poszukują swojej właściwej ścieżki kariery. Regularnie współpracuje z firmą Psychologia w Polsce i Nowe Motywacje. Pisze dla Magazynu Psychologicznego BANG o różnorodności i równowadze w rozwoju prywatnym i zawodowym.

Moja psychologia ma kolor turkusowy. Kiedy rozmawiałyśmy z dziewczynami z redakcji, jaki kolor kojarzy się każdej z nas z psychologią, w sekundzie przyszedł do mnie kolor turkusowy. Dlaczego? Bo po prostu uwielbiam ten kolor i tak samo uwielbiam psychologię.

Nie zastanawiałam się jednak nigdy nad tym jakie znaczenie przypisuje się kolorowi turkusu. Po dokonaniu wyboru, zaczęłam szukać informacji co ten kolor oznacza i… zupełnie nie zdziwiło mnie to, czego się dowiedziałam.

Kolor ten pochodzi od turkusu, czyli kamienia, który odziedziczył swą nazwę od Turcji. Przez ten kraj prowadził kiedyś szlak handlowy z Persji do Europy. Co to ma wspólnego z psychologią? Dla mnie bardzo dużo, ponieważ psychologia jest takim łącznikiem dla wielu dziedzin życia. Jeśli chcesz być dobry managerem – potrzebujesz wiedzieć, jak funkcjonujemy jako ludzie. Prowadzisz biznes? Potrzebujesz znać psychologię, aby rozumieć zachowania nie tylko swoich pracowników, ale też swoich klientów i kontrahentów. Trenujesz sportowców? Trening mentalny bardzo im się przyda, aby osiągęli ponadprzeciętne wyniki. Pracujesz w biurze obsługi? Bez wiedzy psychologicznej może być Ci bardzo trudno poradzić sobie z oporującymi klientami. Jesteś mamą, jesteś tatą? Bez psychologii raczej nie zrozumiesz zachowania swoich dzieci. Psychologia jest dla mnie łącznikiem i jestem przekonana, że gdyby była jednym z przedmiotów już w podstawówce, wszystkim nam żyłoby się po prostu łatwiej, bo lepiej rozumielibyśmy swoje działania, emocje, sposób patrzenia na rzeczywistość. A to z kolei wpłynęłoby na nasze radzenie sobie ze stresem i konstruktywne prowadzenie konfliktów.

Kolor turkusowy to dla mnie działanie, ale swobodne, takie nie na siłę. Jest to kolor niebiesko- zielony, dlatego kojarzy mi się z jednej strony ze spokojem, ukojeniem, a z drugiej nadzieją. Psychologia moim zdaniem właśnie to daje – spokój i ukojenie, kiedy odnajdzie się kontakt ze sobą i nadzieję, kiedy zintegruje się swoje zasoby.

Przeczytałam gdzieś w internecie, że turkusowy inspiruje do dokonywania zmian. Bardzo mi to pasuje. Bo psychologia, bez względu na nurt, dąży do tego by człowiek zmienił coś w sobie, w swoich relacjach, lub ogólnie w życiu.

Zaciekawiła mnie również inna interpretacja koloru turkusowego, z którym się spotkałam. Ponoć nadmiar koloru może doprowadzić do zamętu i paraliżu, może też prowadzić do izolacji i osamotnienia. Co to ma wspólnego z psychologią? Moim zdaniem rozwój osobisty i zafascynowanie psyche może być równie uzależniające jak papierosy, alkohol czy inne narkotyki. Rozwój osobisty dla samego rozwoju, rozwój nieokreślony celem, ale przede wszystkim, rozwój, który nie jest zrównoważony, może absolutnie doprowadzi do poczucia zgubienia, być może też do sparaliżowania. Z drugiej strony, trzeba być też świadomym tego, że korzystanie z psychologii, poznawanie siebie i innych ludzi, może sprawić, że staniemy się przez chwilę samotni, bo na przykład dokonane przez nas zmiany nie będą akceptowane przez nasze środowisko.

Tak jak nie ma słońca bez cienia, tak też uważam, że psychologia może mieć swoją przykrą stronę. Ale jeśli mamy obok siebie mądrego terapeutę, trenera, coacha, czy psychologa, jestem przekonana, że da się uniknąć negatywnych konsekwencji, albo je maksymalnie zminimalizować.

Bo w psychologii również potrzebna jest równowaga. A kolor turkusowy z tą równowagą bardzo mi się kojarzy.

A Tobie jaki kolor kojarzy się z psychologią?