tim-wright-272031

Moda na psychoterapię?

Korzystanie z psychoterapii staje się w Polsce coraz modniejsze i coraz więcej osób podejmuje decyzję o takiej formie pomocy. Istnieją nawet takie środowiska, w których posiadanie swojego psychoterapeuty uznawane jest za bycie trendy. Oprócz modowych inspiracji warto kierować się również innymi motywami sięgania po pomoc psychoterapeutyczną.

Psychoterapia często kojarzona była z formą pomocy dla osób niepotrafiących samemu sobie poradzić, ze słabą kondycją psychiczną. W związku z tym, kiedy padała taka propozycja ze strony bliskich można było usłyszeć odpowiedź: „ze mną jeszcze tak źle nie jest”, „poradzę sobie sam”, a nawet „nie żartuj”. Dzisiaj częściej możemy usłyszeć, że ktoś korzystał z konsultacji z psychoterapeutą i kogoś nam poleca.

Obecnie nie musimy wstydzić się tego, że uczęszczamy na terapię, gdyż psychoterapia jest wszechobecna w różnych miejscach i pomoc psychoterapeuty wykorzystywana jest nie tylko do rozwiązywania dylematów, ale przede wszystkim do rozwoju osobistego. Coraz częściej w mediach, w prasie poruszana jest tematyka związana z psychoterapią. Propagowane są kampanie przekazujące informacje, o tym, że psychoterapia może pomóc. Ludzie chętniej dzielą się własnym doświadczeniem związanym z podjęciem psychoterapii i tym w jakich obszarach życia im pomogła. Psychoterapia daje wiele możliwości pracy własnej, chociażby nad poszerzaniem swoich umiejętności w komunikacji, w radzeniu sobie ze stresem, w budowaniu i utrzymywaniu relacji, w poznawaniu siebie, w samoakceptacji. Jeżeli pomoc psychoterapeuty może przybliżyć do samego siebie to czy warto się opierać.

Na wizytę do psychoterapeuty może zapisać się każdy. I nie musi to być długi proces. Może po prostu pojawić się potrzeba skonsultowania jakiejś trudności. Gdyż psychoterapeuta to osoba, która jest przygotowana przede wszystkim do słuchania i zrozumienia drugiej osoby, a do tego posiada specjalistyczną wiedzę z zakresu zdrowia psychicznego, dlatego może przedstawić Ci inną perspektywę tego, o czym mówisz. Można wtedy przyjrzeć się danej sprawie z innej strony, która nam samym nie przychodziła do głowy. Często okazuje się, że jest to taki punkt widzenia, który jest dla nas odkrywczy i pomaga w zrozumieniu swojego dylematu, a tym samym w jego rozwiązaniu. Dzięki psychoterapii nie tylko możemy poprawić swoją kondycję psychiczną, ale również lepiej poznać siebie, bo psychoterapia pozwala na rozwój naszych ukrytych zasobów. Jeżeli jeszcze się zastanawiasz nad tym czy psychoterapia to coś dla Ciebie, nie zwlekaj, skorzystaj i sam się przekonaj.

Może masz doświadczenia, dobre i złe związane z wizytą u terapeuty, którymi zechcesz się podzielić ku zachęcie i przestrodze? Zapraszamy!