Słuch

Mindfulness dla zmysłów. Słuch

Mindfulness (uważność) można ćwiczyć na różne sposoby. Właściwie posłużyć ku temu może nam każda czynność, której w danym momencie się podejmujemy. Mindfulness to pełna obecność w bieżącej chwili. Życie tu i teraz.

Żeby w pełni żyć i przeżywać zostaliśmy obdarzeni 5 zmysłami- wzrokiem, słuchem, smakiem, węchem i dotykiem. Mindfulness to korzystanie z tych zmysłów. Odbieranie doznań, które dzięki nim do nas płyną. Czasami pochłonięci ogarnianiem rzeczywistości w tempie przyspieszonym nawet nie zauważamy tych doznań. Nie widzimy, która jest godzina, mimo iż spoglądamy na zegarek. Słyszymy, ale nie słuchamy.  Nie czujemy smaku jedzenia, które na prędce pochłaniamy. Nie czujemy zapachu kawy, którą rano wypiamy w biegu z plastikowego kubka. Nie czujesz ciepła  kota, który beztrosko rozsiadł Ci się na kolanach.

Dlatego, żeby troszkę podkręcić nasze odczuwanie Świata i żyć pełniej, proponuję Wam 5 dniowe wyzwanie na wyostrzenie zmysłów w duchu mindfulness.

Każdego dnia, trzeba podjąć się krótkiego ćwiczenia, podczas którego będziemy koncentrować się na doznaniach płynących z naszych zmysłów. Jeden dzień na wyostrzenie jednego zmysłu. Pobudzenie go i odczucie głębiej, tego co się TERAZ dzieje.

Dzień 2.

SŁUCH- Słyszysz, ale nie słuchasz. Ilość dźwięków, które bombardują nasz mózg w każdym momencie jest tak ogromna, że wykształciliśmy sobie mechanizm ignorowania większości z nich. Gorzej kiedy już ignorujemy każdego, kto próbuje do nas dotrzeć za pomocą werbalnego komunikatu. Niby słuchasz zwierzeń koleżanki, ale i tak nie wiesz o czym mówi, bo rozmyślasz o tym co dzisiaj wydarzyło się w pracy. Nie wystarczy słyszeć, trzeba jeszcze nauczyć się słuchać.

Ćwiczenie: Jeśli akurat trafiliśmy na moment, kiedy odpoczywasz na wakacjach, to świetnym sposobem na wyostrzenie słuchu, będzie przysłuchiwanie się dźwiękom przyrody. Niezależnie od tego czy urlop spędzasz nad morzem, w górach, w lesie czy mieście, będzie czego posłuchać. Dlatego dzisiaj, kiedy będziesz przebywać na zewnątrz (czy po krakowsku- na polu- SIC) słuchaj i usłysz. Co w danym momencie wpada do Twoich uszu? Co generuje ten dźwięk? Rozbijające się o brzeg morza fale, krzyczące mewy, drzewa czy miejski uliczny grajek? Przez jedną chwilę skoncentruj się na tym co słyszysz. Słuchaj i usłysz.

Czy rozwijanie uważności zmysłów to dla was prosta sprawa?