Wyzwanie

Mindfulness dla zmysłów. 5 dniowe wyzwanie

Mindfulness (uważność) można ćwiczyć na różne sposoby. Właściwie posłużyć ku temu może nam każda czynność, której w danym momencie się podejmujemy. Mindfulness to pełna obecność w bieżącej chwili. Życie tu i teraz.

Żeby w pełni żyć i przeżywać zostaliśmy obdarzeni 5 zmysłami- wzrokiem, słuchem, smakiem, węchem i dotykiem. Mindfulness to korzystanie z tych zmysłów. Odbieranie doznań, które dzięki nim do nas płyną. Czasami pochłonięci ogarnianiem rzeczywistości w tempie przyspieszonym nawet nie zauważamy tych doznań. Nie widzimy, która jest godzina, mimo iż spoglądamy na zegarek. Słyszymy, ale nie słuchamy.  Nie czujemy smaku jedzenia, które na prędce pochłaniamy. Nie czujemy zapachu kawy, którą rano wypijamy w biegu z plastikowego kubka. Nie czujesz ciepła  kota, który beztrosko rozsiadł Ci się na kolanach.

Dlatego, żeby troszkę podkręcić nasze odczuwanie Świata i żyć pełniej, proponuję Wam 5 dniowe wyzwanie na wyostrzenie zmysłów w duchu mindfulness.

Każdego dnia, trzeba podjąć się krótkiego ćwiczenia, podczas którego będziemy koncentrować się na doznaniach płynących z naszych zmysłów. Jeden dzień na wyostrzenie jednego zmysłu. Pobudzenie go i odczucie głębiej, tego co się TERAZ dzieje. Startujemy?

Dzień 1.

WZROK– Zazwyczaj patrzysz, ale mimo to nie widzisz. Ile razy spoglądasz na zegarek, żeby sprawdzić, która godzina, a po minucie robisz to ponownie? Roztargnienie, błądzenie myślami wszędzie, tylko nie tu gdzie jesteś teraz. Dzisiaj wyostrzysz wzrok.

Ćwiczenie: Wyjdź na krótki spacer, albo po prostu do ogrodu. Podejdź do jakiegoś drzewa, krzewu, albo do swojej doniczkowej roślinki na parapecie. Patrz na jej kolor i teksturę: liści, kory, gałązek. Przyglądaj się jej i dostrzegaj coraz więcej szczegółów. Czy na liściach można zauważyć jakieś wzory? Czy są identyczne, czy jednak można dostrzec subtelne różnice? Spójrz jak Twoje drzewo harmonijnie kołysze się z wiatrem. Jak silnie rozwinęło swoje korzenie w ziemi i jak pewnie na niej stoi. Z pewnością zobaczysz więcej niż zwykle, a przynajmniej będziesz patrzeć inaczej niż zwykle. Wzrok… dzisiaj skup się choć na chwilę, tylko na tym na co patrzysz.

Kto podejmuje się z nami tego wyzwania?