wypalenie-2-300x168

W poprzednim tygodniu pisałam jak dochodzi do wypalenia zawodowego (zobacz: Wypalenie zawodowe – bolesny upadek i nowy początek), dziś o tym, jak obrać przeciwny kierunek. Wyjście ze stanu wypalenia zawodowego wymaga podjęcia działania. To proces przyglądania się samemu sobie, zwiększaniu samoświadomości i zmianie perspektywy.Poniżej wskazówki dla osób doświadczających wypalenia lub tych, którzy zauważyli jego pierwsze oznaki. Jak poradzić sobie z wypaleniem zawodowym?

Skup się na sobie

Zadaj sobie pytanie, co lubisz robić, jaka tematyka lub aktywność potrafi pochłonąć cię bez reszty. Przypomnij sobie swoje marzenia, porzucone pasje lub talenty. Co powoduje, że masz więcej energii? Co jest dla ciebie naprawdę ważne? Dopiero jak poznasz siebie (lub przypomnisz sobie jaki/jaka jesteś) masz szansę zmienić swoją sytuację zawodową na satysfakcjonującą, będziesz bowiem wiedzieć do czego dążysz.

Stwórz własną definicję sukcesu

Znajdź odpowiedź na pytanie, co sprawi, że będę spełniony/spełniona i niech ona stanie się wyznacznikiem twojego sukcesu. Zweryfikuj to, co powszechnie uważa się za sukces zawodowy. Co z tego jest dla ciebie naprawdę ważne, a co służy tylko temu, by zyskać w oczach innych? Porzuć zewnętrzne kryteria. Przestań gonić za czymś, co nie przyniesie ci szczęścia. Daj sobie prawo, by iść własną drogą.

Uznaj, że masz prawo do zmiany planów

Jeżeli zdecydujesz się na zmianę kierunku swojej drogi zawodowej, nie zadręczaj się wyrzutami. To, że rezygnujesz z pewnej ścieżki rozwoju zawodowego nie świadczy o porażce. Może oznaczać coś wręcz przeciwnego –  to, że się rozwijasz i jesteś uważny/uważna na siebie i swoje potrzeby. Nie traktuj wyboru poprzedniej pracy wyłącznie jako pomyłkę. Nawet jeżeli jesteś stuprocentowo przekonany, że nie chcesz już więcej tego robić, to to zauważ, że poprzednia praca również coś ci dała: nowe doświadczenia, umiejętności i wiedzę. Nie tracisz tego, zabierasz to ze sobą w dalszą drogę zawodową. Nie potępiaj się też za zły wybór – kiedy go dokonywałeś, byłeś w innym miejscu swego życia, byłeś inny. Prawdopodobnie w tamtym momencie był to dla ciebie najlepszy wybór, a teraz po prostu stał się nieaktualny.

Uwzględniaj zewnętrzną rzeczywistość

Wprowadzając zmiany w życie zawodowe nie daj się ponieść hurra – optymizmowi. Miej głowę w chmurach, ale stopami stój na ziemi. Masz pomysł na własny biznes? – Świetnie, ale zanim przystąpisz do jego realizacji, chwyć za kalkulator. Sprawdź, czy możesz się z tego utrzymać. Zrób rozeznanie rynku. Wszak praca ma służyć zarabianiu pieniędzy.

Wprowadzaj zmiany istotne, niekoniecznie wielkie

Nie musisz dokonywać diametralnej zmiany w życiu zawodowym, by ponownie czerpać satysfakcję z pracy. Być może wystarczy zmiana organizacji pracy lub rezygnacja z części obowiązków. Na odpowiedź, co należy zmienić, naprowadzi cię wskazówka pierwsza.

Masz za sobą doświadczenie wypalenia się w pracy? Dokąd cię to zaprowadziło i jak sobie poradziłeś/poradziłaś? Podziel się swoją historią w komentarzu.