Grupa spotkaniowa projektu Nowonajedzone rusza w Krakowie!

Od jakiegoś czasu przyglądamy się, wspieramy i trzymamy kciuki za krakowski projekt Nowonajedzone, stworzony w celu wspierania osób borykających się z zaburzeniami odżywiania. Zdrowienie to żmudny proces, który trwa latami, a echo choroby odzywa się jeszcze długo. Dlatego podwójna wizja działania w tym projekcie bardzo do nas przemawia. To z jednej strony grupa wsparcia dla osób chorujących obecnie czy w przeszłości, a z drugiej grupa twórcza, która na podstawie swoich doświadczeń stworzy projekt profilaktyczny – pomoc dla siebie i pomoc dla innych.

Nowonajedzone

Zaburzenia odżywiania, to problem dotykający coraz młodszych kobiet. Wzrost tempa życia, rosnące oczekiwania społeczne dotyczące wyglądu, wpływ mediów masowych oraz skupienie na sylwetce zauważalne w ponowoczesności, wpływają na zwiększenie liczby zachorowań na tego typu zaburzenia. Problemy z jedzeniem, zlekceważone w początkowej fazie, przeradzają się w choroby – anoreksję, bulimię, ortoreksję, kompulsywne objadanie się i inne – które wiążą się z groźnymi powikłaniami zdrowotnymi, a nawet prowadzą do śmierci.

Szybka reakcja na symptomy i poddanie się leczeniu zwiększają szansę wyzdrowienia. Często jednak pomoc przychodzi za późno, przez co terapia trwa latami i nie zawsze jest skuteczna. Problem stanowi niska świadomość społeczna dotycząca przyczyn zaburzeń odżywiania i sposobów ich leczenia. Sprowadzanie problemów z jedzeniem tylko i wyłącznie do spożywanych pokarmów nie pomaga osobie chorej powrócić do zdrowia. Przyczyna tkwi zwykle o wiele głębiej i często dotarcie do niej zajmuje lata żmudnej pracy. Leczenie wiąże się także z kosztami finansowymi, obejmującymi terapię, a także leki, suplementy lub wizyty w szpitalu. Dlatego właśnie powstała inicjatywa Nowonajedzone.

Cel projektu

Naszym celem jest:

 • Oferowanie darmowego wsparcia dla kobiet zmagających się z zaburzeniami odżywiania
 • Edukowanie społeczeństwa w zakresie zaburzeń odżywiania
 • Pozyskałyśmy fundusze na stworzenie naszej pierwszej grupy spotkaniowej w Krakowie. W połowie października odbędzie się pierwsze spotkanie. Jak będą wyglądały i jaki jest ich cel?
 • Grupa spotykać będzie się dwa razy w miesiącu w Krakowie, w godzinach wieczornych. Dokładne terminy zostaną podane osobom zainteresowanym.
 • Spotkania będą trwać 60 minut, a prowadzić je będzie Psychodietetyk Anna Paluch.
 • Udział w spotkaniach jest darmowy.
 • Celem spotkań jest stworzenie projektu edukacyjnego w zakresie zaburzeń odżywiania.
 • Spotkania nie są zastępstwem terapii. Okazujemy  sobie wzajemne wsparcie w leczeniu zaburzeń odżywiania oraz w okresie po zakończeniu terapii. Grupa nie ma na celu leczenia zaburzeń odżywiania; uczestnictwo w spotkaniach nie zastępuje terapii indywidualnej ani grupowej.
 • Spotkania stanowią uzupełnienie terapii indywidualnej i mają na celu podjęcie twórczego działania, które pomoże w leczeniu.

 Kogo zapraszamy do udziału w grupie spotkaniowej?

 • Kobiety w wieku 18-30 lat, które chorowały lub chorują na zaburzenia odżywiania (anoreksję, bulimię, ortoreksję, kompulsywne objadanie się).
 • Korzystające w przeszłości lub obecnie  z profesjonalnego leczenia.
 • Odważne i silne kobiety, które chcą wzajemnie się inspirować i swoją historią pomóc innym!Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej lub zapisać na spotkanie, napisz mail na adres: maria_pruszynska@wp.pl lub skontaktuj się z nami za pośrednictwem naszej strony internetowej  lub fanpage’a.

  STRONA INTERNETOWA

  FACEBOOK