brigitte-tohm-91109

6 cytatów o czasie i przemijaniu, które zatrzymają Cię na chwilę

W pogoni dzisiejszego świata, chcielibyśmy mieć wszystko na cito. Już teraz osiągać sukcesy, już teraz coś zmienić, już teraz się czegoś pozbyć bądź coś zdobyć. Chcemy widzieć rezultaty swoich działań natychmiast i inwestować jak najmniej swojego czasu w efekty, które chcemy osiągnąć. Potrzebujemy jasno określać cel swojej drogi i wiedzieć na pewno, co zobaczymy na końcu.

Większość próśb czy poleceń, które dostajemy od kogoś w naszej codzienności ma termin na wczoraj. A prośby o czas na zastanowienie przy podejmowaniu różnych decyzji, spotykają się z negatywnym oddźwiękiem ze strony rozmówców, bo potrzebna jest szybka decyzja. Niewątpliwie w percepcji wielu ludzi długi czas stał się wrogiem dobrej zmiany.

Moje doświadczenia z sali szkoleniowej, pracy coachingowej z Klientami oraz doświadczenia osobiste pokazują jednak, że każda zmiana potrzebuje przede wszystkim CZASU. Każda decyzja w zgodzie ze sobą lubi czas. A tego dzisiejszy świat nie chce nam dawać. Często sami sobie go odbieramy, mówiąc „Nie mam na to czasu”, „Brakuje mi cierpliwości”, „To za długo trwa”, „Chcę to na już”, „Nie mam czasu na czekanie”.

Wielokrotnie na swojej drodze i podczas drogi moich Klientów, przekonałam się, że mądre wnioski, decyzje i odkrycia przychodzą właśnie po czasie. Że wiele doświadczeń, nawet tych trudnych, zyskuje w naszych oczach, dopiero po pewnym czasie. Dobre i zauważalne efekty wprowadzanych zmian są dostrzegalne również po upływie czasu. Jakiego? Tego nikt nie wie, ponieważ każdy z nas jest inny i ma inne potrzeby i możliwości.

Prawdziwą mądrością jest zaufać życiu i temu, że wszystko co dzieje się w naszej codzienności jest dokładnie takie, jak ma być i dzieje się dokładnie w tym czasie, w którym ma się zadziać. Takiej akceptacji można uczyć się całe życie. Nauka ta jednak ma mnóstwo korzyści, ponieważ akceptując to, że do zmian potrzebny jest czas, akceptujemy to, co dzieje się z nami i dookoła nas oraz nie chcemy z tym walczyć i używać siły, by coś przyspieszyć. Dopiero taka akceptacja daje prawdziwą przestrzeń na realne i głębokie zmiany oraz odblokowuje energię do ich wprowadzania.

Dziś dzielę się z Tobą 6 cytatami, które być może zatrzymają Cię przy temacie czasu i przemijania oraz Twojego podejścia do niego. Przeczytaj je w spokoju i daj sobie czas, na pobycie z nimi :)

„Pokora jest pewnym stosunkiem duszy do czasu. To zgoda na czekanie”

 Simone Weil

„Ludzie podobni są do wina. Liche z latami się psuje a dobre staje się coraz lepsze”

Cyceron

„Czas to nie droga szybkiego ruchu pomiędzy kołyską a grobem. Czas – to miejsce na zaparkowanie pod słońcem”

Phil Bosmans

„A co jeśli po śmierci Bóg  lub Bogowie zapytają nas: Jak było w niebie?”

Ze strony Opus Anima

„Człowiek stworzony jest na to, by szukać prawdy, a nie by ją posiadać”

Blaise Pascal

„Dobre życie jest procesem, nie stanem bycia. Jest ono kierunkiem a nie celem.”

Carl Rogers