kate-remmer-203254-unsplash

3 sposoby na bliskość w Święta

Święta to jedna z okazji, aby cieszyć się bliskością z najbliższymi. Bliskość nie jest czymś, co trwa niezmiennie. Przeciwnie to proces, który rozwija się razem z nami. W każdym momencie warto się o nią troszczyć, by nie zanikła, a przez to by nasze relacje nie stały się puste. Bliskość to obecność, uważność na drugą osobę, zrozumienie. Każdy z nas potrzebuje bliskości, która wspiera i wzmacnia w trudnych sytuacjach oraz nadaje sens bycia w relacji. Wykorzystuj każdą z możliwych chwil, aby poczuć bliskość.

A o to trzy sposoby:

  1. Odłóż telefon, komputer, tablet…

To przydatne sprzęty, często niestety są nam bliższe niż kochane osoby. Nie pozwól na to, aby rozdzielały Cię od Twoich bliskich, aby social media kradły Twój bezcenny czas. Odłóż je i pozwól sobie na utrzymywanie kontaktu wzrokowego z drugą osobą. Nie zgadzaj się na to, aby bliska Ci osoba rozmawiała z Tobą nie odrywając głowy od ekranu telefonu, laptopa. Zacznij wzbudzać w sobie ciekawość tym, co słychać u Twoich bliskich. Każdego dnia tak wiele się dzieje, powiedz drugiej osobie co u Ciebie, co Cię zaciekawiło, co zasmuciło. Złodzieje czasu tylko czyhają, by nam go odebrać. Przyjrzyj się swoim bliskim, zobacz jak się zmieniają fizycznie. Kiedy ostatni raz to robiłeś? Masz szansę odkryć coś, czego wcześniej nie widziałeś. Wykorzystaj świąteczny czas na dłuższą rozmowę, bez ograniczania jej do codziennych obowiązków.

  1. Pozwól sobie na wspólne spędzenie czasu.

Spontaniczność jest czymś ważnym w związku, gdyż wprowadza powiew świeżości, zaskakuje i często pokazuje bliskiej nam osobie, że nadal nam zależy. Gry planszowe, rebusy, zagadki jak miło robić to z kimś, kogo kochamy. Spacer, przejażdżka rowerowa to tylko niektóre z możliwości, które możesz zrealizować całkiem za darmo. W zabieganiu trudno jest się nam zatrzymać i dostrzec, w którym miejscu jest relacja, rodzina. Spożytkuj czas, jaki dają Święta na wzmacnianie więzi, na przygodę, jaką jest wspólne życie. Zadbaj o to, abyś cały czas miał nowo pojawiające się wspomnienia z bliskimi Twemu sercu ludźmi.

  1. Dziel się swoimi uczuciami.

Spróbuj mówić o swoich uczuciach, gdyż nikt z nas nie ma umiejętności prześwietlania drugiego człowieka. A próby ich zgadywania nie rzadko kończą się wielką pomyłką. Jeśli ktoś jest dla Ciebie ważny, kochasz go, lubisz spędzać z nim czas podziel się z nim tym. Powiedz coś miłego, tyle jest słów na wyrażenie uczuć, komplementów, a każdy z nas jest ich głodny. Bliskość to również dotyk. Przytulaj się, dotykaj dłoni, trzymaj za rękę bliską Ci osobę. Czujesz, jakie to przyjemne, ciepłe, więc się tego nie pozbawiaj. Zaspokajając swoją potrzebę bliskości pomagasz również w zaspakajaniu jej bliskiej Ci osoby. Wchodzisz w to?

Spróbuj wprowadzać te punkty nie tylko od Święta, ale i na co dzień. Nie oddalaj się, a zbliżaj do osób, na których Ci zależy, a odczuwanie bliskości będzie w zasięgu Twoich rąk.

Pięknych, pełnych cudownych chwil, wypełnionych bliskością życzę na Święta i od Święta.